Читај ми

КЦНС- ШОПЕН У СВЕТУ КАМЕРНЕ МУЗИКЕ


Циклус ПАВИЉОН МУЗИКЕ
Среда, 22. фебруар 2012. године, у 19,00 сати
Културни центар Новог Сада, Католичка порта, 5

ШОПЕН У СВЕТУ КАМЕРНЕ МУЗИКЕ
Традиционални концерт поводом рођендана Фредерика Шопена

Учествују:
МИЛАН МИЛАДИНОВИЋ, пијаниста, модератор
ДРАГАН ЂОРЂЕВИЋ, виолончело
МАРКО ЈОСИФОСКИ, виолиниста
ВЛАДИМИР МИЛОШЕВИЋ, пијаниста
ГУДАЧКИ КВИНТЕТ
Бојан Глушица, виолина, Сергеј Шаповалов, виона, Јожеф Бисак, виола,
Christoph Michael Wilhelm Jahn, виолончело
Петар Холик, контрабас


П р о г р а м :
Trio Op. I став,
Полонеза за виолончело и клавир,
Etida Оп.25 бр.7 за виолончело и клавир
Nokturno Des dur Оп.27 бр.2 за виолину и клавир,
Концерт бр.1 у е молу (обрада за клавир и гудачки квинтет)


Улаз је слободан
Добродошли!


Милан Миладиновић , клавир - Рођен је у Нишу 1978. године. Клавир је почео да учи са тринаест година и за само шест година завршио је нижу и средњу музичку школу. Редовне и магистарске студије клавира завршио је на Академији уметности у Новом Саду. Као ДААД стипендиста дипломирао је на Univesität der Künste у Берлину, а тренутно је на докторским студијама на Факултету уметности у Нишу. Похађао је мајсторске курсеве клавира код многих врхунских пијаниста и педагога. тренутно је асистент на Катедри за клавир и доцент на предмету Историја клавирског извођаштва. Асистент је на Катедри за клавир и доцент на предмету Историја клавирског извођаштва на Академији уметности у Новом Саду. Добитник је бројних награда на домаћим и интернационалним такмичењима. Са нарочитим успехом је одржао велики број тематских Лецтуре реситалс. У оквиру Шопеновог фестивала на АУНС, одржао је веома запажено предавање “Историјски контекст Шопенових етида“. Имао је преко 200 наступа у најзначајнијим дворанама у Србији и Црној Гори, а наступао је и у Италији, Аустрији, Немачкој, Русији, САД-у, Норвешкој, Грчкој, Израелу, Холандији, Енглеској и Бразилу. Снимао је за Радио Ниш, Нишку телевизију, ТВ5, РТС, ТВ и радио Војводину, Грчку државну телевизију ЕРТ3, Израелску телевизију и Холандску државну телевизију.

Драган Ђорђевић, виолонцелло - Како га штампа и критичари описују, једна од најоригиналнијих уметничких личности своје генерације. Драган Ђорђевиц је са шест година почео да учи виолину по “Сузуки методи” у Школи за музичке таленте у Ћуприји, а три године касније опредељује се за виолончело. 1996.године уписује Ф М У у Београду. Убрзо затим постаје соло челиста камерног ансамбла Гудачи Св. Ђорђа, са којим је остварио велики број концерата и снимака за радио и многе телевизијске куће . Дипломирао је 2000. године и добио награду Универзитета уметности као најбољи студент генерације. Исте године добија енглеску стипендију и уписује магистарске студије на Гуилдхалл школи за музику и драму у Лондону. За врема школовања у Лондону свирао је у Лондонском симфониском оркестру и био гостујући соло челиста Нортхерн Синфоније. 2002 наставља усавршавање у Немаћкој, на Високој школи за музику у Есену. Лауреат је многих међународних конкурса и такмичења. Драган је веома посвећен и камерној музици и члан је квартет РУБИКОН, који се после низа успешних концертних турнеја у земљи и иностранству сврстао међу водеће квартете у региону. Такође је и члан ансамбла Вива Целло из Ессен-а и камерног оркестра Доубле Сенс . У Априлу 2011. је добио позив од маестра Валерија Гергиева и постаје гостујући соло виолончелиста Симфонијског оркестра Мариског Театра. Од октобра 2003. предаје на Факултету музичке уметности у Београду.

Марко Јосифоски, виолина - Рођен је 1978. у Земуну. Виолину је почео да свира са пет година, у Музичкој школи “Коста Манојловић”у Земуну, а дипломирао је и магистрирао на Факултету музичке уметности у Београду. Усавршавао се на Hochschule fur Musik u Bernu. Био је стипендиста швајцарске владе и стипендиста швајцарске фондације "Лyра"за високо надарене таленте. Похађао је курсеве у Аустрији, Немачкој, Словенији, Израелу и Америци. Био је члан Уметничког музичког кампа Interlochen, где је свирао са Светским омладинским симфонијским оркестром. Свирао је за UNICEF (Парма), у UN u New York-u у палати “Dag Hamaršeld”, у Московској телевизијској емисији Браво `90 и на многим фестивалима у земљи и иностранству. Добитник је многих првих и специјалних награда на републичким и савезним такмичењима у бившој Југославији, као и многих интернационалних награда. Свирао је са: Румунском филхармонијом, Турским председничким симфонијским оркестром, светским симфонијским оркестром у Америци, Београдском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС, Македонском филхармонијом, оркестром ВЈ “Станислав Бинички”, као и са многим камерним оркестрима у земљи и иностранству. Остварио је трајне снимке за многе радио и ТВ станице у земљи и иностранству. Доцент је на академији уметности у Новом Саду.

Владимир Милошевић (1980) је завршио Факултет музичке уметности у Београду, а затим и последипломске студије. Специјализацију наставља на познатој пијанистичкој академији »Incontri col Maestro» у Имоли-Италија. Усавршавао се и на мајсторским курсевима код познатих пијаниста. Био је победник низа међунарних конкурса и добитник наших и интернационалних награда. Учествовао је и на свим значајним домаћим и међународним фестивалима. Наступао је са Београдском филхармонијом, Оркестром РТС-а, Оркестром прашке опере, Поморском филхармонијом, Orchestre de Bretagne, Симфонијским оркестром из Порта, Симфонијским оркестром Порто Алегреа, Оркестром Театра Олимпицо, Симфоњским оркестром из Волонгонга .Почетком 2007. имао је велику једномесечну турнеју по Јужној Африци, где је поред девет реситала наступио са Филхармонијама Cape Towna и Joхannesburgа и Симфонијским оркестрима из Bloemfonteina и Дурбана. Снимао је за радио и ТВ станице у Јапану, Француској, Бразилу, Мароку, Јузној Африци, Северној Америци, Канади, Аустралији а од 2005. године предаје на Факултету музицке уметности у Београду.

ГУДАЧКИ КВИНТЕТ

Бојан Глушица, виолина - Рођен је у Новим Саду, где је и дипломирао на Академији уметности. Већ током ниже музичке школе је наступао како у земљи, тако и у иностранству, на различитим музичким фестивалима. У средњој школи је започео сарадњу са оркестром Опере Српског народног позоришта, чији је члан био више година. Након тога је почео да ради као концертмајстор Новосадског камерног оркестра, стални члан Европског камерног оркестра (Немачка) и Војвођанског симфонијског оркестра (Нови Сад), у којима је имао прилику да сарађује са еминентним диригентима и солистима из земље и иностранства. Полазник је многих мајсторских курсева, код познатих светских педагога. Као свестран музичар и љубитељ разних жанрова музике, свира у Великом народном оркестру РТВ. Такође ради и као студијски музичар. Снимао је музику за режисера Емира Кустурицу, у оркестру концертмајстора Бриселског краљевког камерног оркестра Khachatura Almaziana.

Сергеј Шаповалов, виолина - Дипломирао је на Националној музичкој академији "П. И. Чајковскиј" у Кијеву . Финалиста је и добитник специалне награде на међународном такмичењу "С.Тањејев" (Русија), у саставу клавирског триа "Академика". Са истим ансамблом освојио је и И награду на међународном такмичењу "Уметност XXИ века" (Кијев, Украјина). Као вођа и соло виолина сарађивао је са оркестром Кијевског муниципалног театара опере и балета. Био је ангажован у Кијевском Симфонијском оркестру и хору, Националном позоришту "Тарас Севченко" (Украјина), Миннеаполис Фестивал Orchestra (САД). Од 2001 године живи у Новом Саду, ради као концертмајстор оркестра Српског народног позоришта. Члан је оркестра Војвођански симфоничари. Сарађивао је са Новосадским камерним оркестром, оркестром "Camerata Academica", Суботичком филхармонијом, оркестром РТС, Црногорским симфонијским оркестром, Бањалучком филхармонијом.

Јожеф Бисак, виола - Дипломирао је виолу на Академији уметности у Новом Саду. Још као ученик средње музичке школе освајао је бројне награде на различитим такмичењима. На месту соло виола, стални је члан оркестра опере Српског народног позоришта, симфонијског оркестра Војвођански симфоничари, Жебељан оркестра и камерног оркестра “Camerata Academica“. Током свирања у разним оркестрима сарађује са еминентним светским диригентима и солистима. Поред наступа у оквиру оркестара, остварио је и запажене солистичке наступе, као и наступе у оквиру камерних састава. Као члан гудачког квартета 2010. године наступа на фестивалу БЕМУС. Исте године наступа са еминентним музичарима из земље и иностранства на серији концерата поводом 100 година од рођења Љубице Марић. Као солиста и као члан разних камерних састава снимао је за РТС, РТВ, РТЦГ...

Christoph Michael Wilhelm Jahn, виолончело - Рођен је у Ерфурту (Немачка) 1977. године. Дипломирао и магистрирао је на Hochschule für Musik Franz Liszt у Вајмару (Немачка). Добитник је већег броја награда и признања. Усавршавао се код светски познатих професора у оквиру летњих курсева. Професионалну музичку каријеру је започео 2000, као члан оркестра Staatskapellе у Вајмару, а затим је био ангажован у Симфонијском оркестру Ерфурта, Камерној филхармонији Келна и као вођа групе виолончела оркестра Lohorchester Sondershausen. Од 2009. године живи у Новом Саду, где ради у оркестру Српског народног позоришта и Војвођанских симфоничара, а наставља да сарађује са оркестром Камерне филхармоније Келна као гостујући члан оркестра и солиста током турнеја. Концертрира широм Немачке, В. Британије и Ирске, солостички и као члан камерних ансамбала.


Петар Холик, контрабас - Рођен је 1985. у Новом Саду. Са једанаест година је почео да учи контрабас у Музичкој школи “Исидор Бајић“. После завршетка средње школе, 2004. уписује основне студије на Академији уметности у Новом Саду, а након завршетка основних студија, похађа мастер студије на “Високој школи за музику и театар“ у Минхену, где је дипломирао 2010. У току школовања учествовао је на многобројним такмичењима и фестивалима у земљи и у иностранству и освојио низ награда. У 2004, 2005. и 2006. похађао је семинар “Internationale Kontrabasswoche”, а усавршавао се код еминентних професора. У августу 2006, био је стипендиста “ИСА Sommerakademie” у Semmeringу (Аустриа) и похађао је курс код проф. Jozefa Niederhammera (Беч). Члан је оркестра “Camerata Academica” и “Војвођанског симфонијског оркестра”.