KCNS- ŠOPEN U SVETU KAMERNE MUZIKE
Ciklus PAVILJON MUZIKE
Sreda, 22. februar 2012. godine, u 19,00 sati
Kulturni centar Novog Sada, Katolička porta, 5
ŠOPEN U SVETU KAMERNE MUZIKE
Tradicionalni koncert povodom rođendana Frederika Šopena
Učestvuju:
MILAN MILADINOVIĆ, pijanista, moderator
DRAGAN ĐORĐEVIĆ, violončelo
MARKO JOSIFOSKI, violinista
VLADIMIR MILOŠEVIĆ, pijanista
GUDAČKI KVINTET
Bojan Glušica, violina, Sergej Šapovalov, viona, Jožef Bisak, viola,
Christoph Michael Wilhelm Jahn, violončelo
Petar Holik, kontrabas
P r o g r a m :
Trio Op. I stav,
Poloneza za violončelo i klavir,
Etida Op.25 br.7 za violončelo i klavir
Nokturno Des dur Op.27 br.2 za violinu i klavir,
Koncert br.1 u e molu (obrada za klavir i gudački kvintet)
Ulaz je slobodan
Dobrodošli!
Milan Miladinović , klavir - Rođen je u Nišu 1978. godine. Klavir je počeo da uči sa trinaest godina i za samo šest godina završio je nižu i srednju muzičku školu. Redovne i magistarske studije klavira završio je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Kao DAAD stipendista diplomirao je na Univesität der Künste u Berlinu, a trenutno je na doktorskim studijama na Fakultetu umetnosti u Nišu. Pohađao je majstorske kurseve klavira kod mnogih vrhunskih pijanista i pedagoga. trenutno je asistent na Katedri za klavir i docent na predmetu Istorija klavirskog izvođaštva. Asistent je na Katedri za klavir i docent na predmetu Istorija klavirskog izvođaštva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Dobitnik je brojnih nagrada na domaćim i internacionalnim takmičenjima. Sa naročitim uspehom je održao veliki broj tematskih Lecture resitals. U okviru Šopenovog festivala na AUNS, održao je veoma zapaženo predavanje “Istorijski kontekst Šopenovih etida“. Imao je preko 200 nastupa u najznačajnijim dvoranama u Srbiji i Crnoj Gori, a nastupao je i u Italiji, Austriji, Nemačkoj, Rusiji, SAD-u, Norveškoj, Grčkoj, Izraelu, Holandiji, Engleskoj i Brazilu. Snimao je za Radio Niš, Nišku televiziju, TV5, RTS, TV i radio Vojvodinu, Grčku državnu televiziju ERT3, Izraelsku televiziju i Holandsku državnu televiziju.
Dragan Đorđević, violoncello - Kako ga štampa i kritičari opisuju, jedna od najoriginalnijih umetničkih ličnosti svoje generacije. Dragan Đorđevic je sa šest godina počeo da uči violinu po “Suzuki metodi” u Školi za muzičke talente u Ćupriji, a tri godine kasnije opredeljuje se za violončelo. 1996.godine upisuje F M U u Beogradu. Ubrzo zatim postaje solo čelista kamernog ansambla Gudači Sv. Đorđa, sa kojim je ostvario veliki broj koncerata i snimaka za radio i mnoge televizijske kuće . Diplomirao je 2000. godine i dobio nagradu Univerziteta umetnosti kao najbolji student generacije. Iste godine dobija englesku stipendiju i upisuje magistarske studije na Guildhall školi za muziku i dramu u Londonu. Za vrema školovanja u Londonu svirao je u Londonskom simfoniskom orkestru i bio gostujući solo čelista Northern Sinfonije. 2002 nastavlja usavršavanje u Nemaćkoj, na Visokoj školi za muziku u Esenu. Laureat je mnogih međunarodnih konkursa i takmičenja. Dragan je veoma posvećen i kamernoj muzici i član je kvartet RUBIKON, koji se posle niza uspešnih koncertnih turneja u zemlji i inostranstvu svrstao među vodeće kvartete u regionu. Takođe je i član ansambla Viva Cello iz Essen-a i kamernog orkestra Double Sens . U Aprilu 2011. je dobio poziv od maestra Valerija Gergieva i postaje gostujući solo violončelista Simfonijskog orkestra Mariskog Teatra. Od oktobra 2003. predaje na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
Marko Josifoski, violina - Rođen je 1978. u Zemunu. Violinu je počeo da svira sa pet godina, u Muzičkoj školi “Kosta Manojlović”u Zemunu, a diplomirao je i magistrirao na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Usavršavao se na Hochschule fur Musik u Bernu. Bio je stipendista švajcarske vlade i stipendista švajcarske fondacije "Lyra"za visoko nadarene talente. Pohađao je kurseve u Austriji, Nemačkoj, Sloveniji, Izraelu i Americi. Bio je član Umetničkog muzičkog kampa Interlochen, gde je svirao sa Svetskim omladinskim simfonijskim orkestrom. Svirao je za UNICEF (Parma), u UN u New York-u u palati “Dag Hamaršeld”, u Moskovskoj televizijskoj emisiji Bravo `90 i na mnogim festivalima u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je mnogih prvih i specijalnih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima u bivšoj Jugoslaviji, kao i mnogih internacionalnih nagrada. Svirao je sa: Rumunskom filharmonijom, Turskim predsedničkim simfonijskim orkestrom, svetskim simfonijskim orkestrom u Americi, Beogradskom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom RTS, Makedonskom filharmonijom, orkestrom VJ “Stanislav Binički”, kao i sa mnogim kamernim orkestrima u zemlji i inostranstvu. Ostvario je trajne snimke za mnoge radio i TV stanice u zemlji i inostranstvu. Docent je na akademiji umetnosti u Novom Sadu.
Vladimir Milošević (1980) je završio Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, a zatim i poslediplomske studije. Specijalizaciju nastavlja na poznatoj pijanističkoj akademiji »Incontri col Maestro» u Imoli-Italija. Usavršavao se i na majstorskim kursevima kod poznatih pijanista. Bio je pobednik niza međunarnih konkursa i dobitnik naših i internacionalnih nagrada. Učestvovao je i na svim značajnim domaćim i međunarodnim festivalima. Nastupao je sa Beogradskom filharmonijom, Orkestrom RTS-a, Orkestrom praške opere, Pomorskom filharmonijom, Orchestre de Bretagne, Simfonijskim orkestrom iz Porta, Simfonijskim orkestrom Porto Alegrea, Orkestrom Teatra Olimpico, Simfonjskim orkestrom iz Volongonga .Početkom 2007. imao je veliku jednomesečnu turneju po Južnoj Africi, gde je pored devet resitala nastupio sa Filharmonijama Cape Towna i Johannesburga i Simfonijskim orkestrima iz Bloemfonteina i Durbana. Snimao je za radio i TV stanice u Japanu, Francuskoj, Brazilu, Maroku, Juznoj Africi, Severnoj Americi, Kanadi, Australiji a od 2005. godine predaje na Fakultetu muzicke umetnosti u Beogradu.
GUDAČKI KVINTET
Bojan Glušica, violina - Rođen je u Novim Sadu, gde je i diplomirao na Akademiji umetnosti. Već tokom niže muzičke škole je nastupao kako u zemlji, tako i u inostranstvu, na različitim muzičkim festivalima. U srednjoj školi je započeo saradnju sa orkestrom Opere Srpskog narodnog pozorišta, čiji je član bio više godina. Nakon toga je počeo da radi kao koncertmajstor Novosadskog kamernog orkestra, stalni član Evropskog kamernog orkestra (Nemačka) i Vojvođanskog simfonijskog orkestra (Novi Sad), u kojima je imao priliku da sarađuje sa eminentnim dirigentima i solistima iz zemlje i inostranstva. Polaznik je mnogih majstorskih kurseva, kod poznatih svetskih pedagoga. Kao svestran muzičar i ljubitelj raznih žanrova muzike, svira u Velikom narodnom orkestru RTV. Takođe radi i kao studijski muzičar. Snimao je muziku za režisera Emira Kusturicu, u orkestru koncertmajstora Briselskog kraljevkog kamernog orkestra Khachatura Almaziana.
Sergej Šapovalov, violina - Diplomirao je na Nacionalnoj muzičkoj akademiji "P. I. Čajkovskij" u Kijevu . Finalista je i dobitnik specialne nagrade na međunarodnom takmičenju "S.Tanjejev" (Rusija), u sastavu klavirskog tria "Akademika". Sa istim ansamblom osvojio je i I nagradu na međunarodnom takmičenju "Umetnost XXI veka" (Kijev, Ukrajina). Kao vođa i solo violina sarađivao je sa orkestrom Kijevskog municipalnog teatara opere i baleta. Bio je angažovan u Kijevskom Simfonijskom orkestru i horu, Nacionalnom pozorištu "Taras Sevčenko" (Ukrajina), Minneapolis Festival Orchestra (SAD). Od 2001 godine živi u Novom Sadu, radi kao koncertmajstor orkestra Srpskog narodnog pozorišta. Član je orkestra Vojvođanski simfoničari. Sarađivao je sa Novosadskim kamernim orkestrom, orkestrom "Camerata Academica", Subotičkom filharmonijom, orkestrom RTS, Crnogorskim simfonijskim orkestrom, Banjalučkom filharmonijom.
Jožef Bisak, viola - Diplomirao je violu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Još kao učenik srednje muzičke škole osvajao je brojne nagrade na različitim takmičenjima. Na mestu solo viola, stalni je član orkestra opere Srpskog narodnog pozorišta, simfonijskog orkestra Vojvođanski simfoničari, Žebeljan orkestra i kamernog orkestra “Camerata Academica“. Tokom sviranja u raznim orkestrima sarađuje sa eminentnim svetskim dirigentima i solistima. Pored nastupa u okviru orkestara, ostvario je i zapažene solističke nastupe, kao i nastupe u okviru kamernih sastava. Kao član gudačkog kvarteta 2010. godine nastupa na festivalu BEMUS. Iste godine nastupa sa eminentnim muzičarima iz zemlje i inostranstva na seriji koncerata povodom 100 godina od rođenja Ljubice Marić. Kao solista i kao član raznih kamernih sastava snimao je za RTS, RTV, RTCG...
Christoph Michael Wilhelm Jahn, violončelo - Rođen je u Erfurtu (Nemačka) 1977. godine. Diplomirao i magistrirao je na Hochschule für Musik Franz Liszt u Vajmaru (Nemačka). Dobitnik je većeg broja nagrada i priznanja. Usavršavao se kod svetski poznatih profesora u okviru letnjih kurseva. Profesionalnu muzičku karijeru je započeo 2000, kao član orkestra Staatskapelle u Vajmaru, a zatim je bio angažovan u Simfonijskom orkestru Erfurta, Kamernoj filharmoniji Kelna i kao vođa grupe violončela orkestra Lohorchester Sondershausen. Od 2009. godine živi u Novom Sadu, gde radi u orkestru Srpskog narodnog pozorišta i Vojvođanskih simfoničara, a nastavlja da sarađuje sa orkestrom Kamerne filharmonije Kelna kao gostujući član orkestra i solista tokom turneja. Koncertrira širom Nemačke, V. Britanije i Irske, solostički i kao član kamernih ansambala.
Petar Holik, kontrabas - Rođen je 1985. u Novom Sadu. Sa jedanaest godina je počeo da uči kontrabas u Muzičkoj školi “Isidor Bajić“. Posle završetka srednje škole, 2004. upisuje osnovne studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a nakon završetka osnovnih studija, pohađa master studije na “Visokoj školi za muziku i teatar“ u Minhenu, gde je diplomirao 2010. U toku školovanja učestvovao je na mnogobrojnim takmičenjima i festivalima u zemlji i u inostranstvu i osvojio niz nagrada. U 2004, 2005. i 2006. pohađao je seminar “Internationale Kontrabasswoche”, a usavršavao se kod eminentnih profesora. U avgustu 2006, bio je stipendista “ISA Sommerakademie” u Semmeringu (Austria) i pohađao je kurs kod prof. Jozefa Niederhammera (Beč). Član je orkestra “Camerata Academica” i “Vojvođanskog simfonijskog orkestra”.