Читај ми

ГРАД ПОКРЕНУО ИНИЦИЈАТИВУ ЗА ВЕЋЕ НАДЛЕЖНОСТИ У КОНТРОЛИ УГОСТИТЕЉСКИХ ОБЈЕКАТА

На конференцији за новинаре у Градској кући представљена је иницијатива Града Новог Сада за добијање већих надлежности у контроли рада угоститељских објеката и најављена је акција организовања обукеиз области заштите од пожара за Новосађане.

На конференцији је истакнуто да су инспекције које делују у Граду одговорне различитим нивоима власти, а да је надлежност градских инспекција, када је реч о контроли рада угоститељских објеката, веома  уска, и односи се на контролу радног времена, буке, и постављања летњих башти, док грађевинска инспекција врши контролу употребних дозвола објеката.

 - Због тога смо, почетком 2010. године образовали једно координацино тело свих инспекција и повезали се са Полицијском управом у Новом Саду и организовали контроле рада ноћних клубова, што је дало највеће резултате до сада. Међутим ни то није довољно. Против Контраста поднете су 23 пријаве за прекорачење радног времена и њихово процесуирање је у току у надлежном Суду међутим то није довољно брзо решење – истакао је градоначелник Павличић.

Према његовим речима Град има два предлога како да се унапреди безбедност у угоститељским објектима.

- Краћи пут подразмева да се свим инспекцијама, без обзира на ниво власти којем одговарају, дају већа овлашћења. По садашњем стању ствари инспекције могу само да подносе пријаве и да налажу предузимање мера, али у већини случајева не могу да затворе локале. Такође јако је важно да се обезбеди полицијска асистенција инспекцијским службама и да за то постоји законска обавеза МУП-а. Други пут, који је сложенији, јесте да се надлежност свих ових инспекција пренесе на градски ниво, да постоји један инспектор који руководи свим осталима, а којег ће постављати градоначелник, и тако имати могућност утицаја на рад инспекцијске службе – нагласио је градоначелник Павличић.

Секретар Ватрогасног савеза Града Новог Сада Љубица Крњајић најавила је да ће у сарадњи са Градом организовати предавања, трибине и обуке у циљу едукације грађана из облсти заштите од пожара. Програм едукације биће посебно прилагођен председницима скупштина станара, али и омладини.

 - Теме којима ћемо се бавити су законске обавезе у заштити од пожара, превентивне мере у стамбеним објектима, уочавање опасности од избијања пожара. Такође објаснићемо и када је потребна сарадња грађана и надлежних служби у циљу спречавања одређених понашања која могу изазвати пожар, а обучићемо их и како да рукују противпожарним апаратима – рекла је Љубица Крњајић.

Драган Станојевић из Удружења угоститеља Новог Сада рекао је да ће и то удружење уз подршку Града, и у сарадњи са полицијом и противпожарном заштитом организовати едукативни скуп за угоститеље.

- Тражили смо од противпожарне инспекције да нам појасне шта су све обавезе угоститеља када је реч о противпожарној заштити, јер те информације нису обједињене на једном месту, и људи не знају шта све треба да предузму - рекао је Станојевић и додао да им је неопходна и интензивнија обука за руковање апаратима.

Учесници конференције сагласни су да је безбедније да објекат почне да фукционише тек када  добије све претходне сагласности. На конференцији је наглашено да треба размислити о промени законске регулативе када је реч о отварању и регистрацији угоститељских објеката, јер предузеће може да се региструје у АПР-у и чим добије ПИБ може да користи објекат.

 

Нови Сад, 6. април 2012. године