Читај ми

ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ ПРОЈЕКТА ''ЛИПОВ МЕД ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ ДУНАВСКОГ МИКРОРЕГИОНА''

Резултати пројекта ''Липов мед за одрживи развој дунавског микрорегиона'' представљени су на завршној конференцији у Градској кући. Носилац пројекта био је Град Нови Сад, а финансирали су га Европска унија и Аустријска развојна агенција, у оквиру позива ''Социо-економски развој Дунавске регије у Србији''. Вредност пројекта је 222.658,88 евра, а висина донације износи 171.915,01 евра. Присутнима на конференцији су се обратили шеф Канцеларије за локални економски развој Града Новог Сада проф. др Маријана Дукић Мијатовић, представник Аустријске развојне агенције Милан Полак, председник Друштва пчелара ''Јован Живановић'' Нови Сад Миодраг Чупић, представник Пољопривредног факултета проф. др Нада Плавша и представник Природно-математичког факултета др Предраг Радишић.

- Вредно смо радили на овом мултидисциплинарном пројекту који је донео бројне користи Граду, научно-истраживачким установама и удружењима пчелара. Организовали смо едукације, опремили лабораторије, обезбедили боље услове за рад удружењима, као и пчелиња друштва и кошнице за младе пчеларе. Намера нам је била да подржимо наш нови бренд Фрушкогорски липов мед и његов пласман на тржиште. Наставићемо активно да припремамо пројекте и да сарађујемо са Аустријском развојном агенцијом и фондовима Европске уније – истакла је проф. др Маријана Дукић Мијатовић. Милан Полак из Аустријске развојне агенције похвалио је све учеснике и партнере и рекао да је Пројекат препознат као важан и усклађен са приоритетима Дунавске стратегије.

- Кроз Пројекат смо доказали да Фрушкогорски липов мед има све вредности које смо тврдили, а представници појединих удружења добили су и Сертификате о квалитету производа. Сматрамо да је Фрушкогорски липов мед једини у Европи који садржи више од 60 посто поленових зрнаца и то је наша шанса да производ пласирамо на светско тржиште – нагласио је Миодраг Чупић.

Током 18 месеци реализације Пројекта едуковани су пчелари, ученици Пољопривредне школе и студенти Пољопривредног факултета, опремљена су удружења пчелара компјутерима и намештајем, обезбеђено је 250 пчелињих друштава, 250 кошница и 25 комплета пратеће опреме за почетнике у пчеларству. Такође, организована је студијска посета Грацу, спроведене су контроле процеса производње и квалитета производа Фрушкогорског липовог меда. Образовне институције снабдевене су лабораторијском опремом за анализу полена и испитивање болести пчела, a акредитована је и метода за анализу полена у меду на Природно-математичком факултету. Путем свеобухватних промотивних активности допринесено је већој видљивости Фрушкогорског липовог меда на тржишту, и пчеларства као потенцијално уносног и еколошки прихватљивог бизниса.

Нови Сад, 5. фебруар 2015. године