Čitaj mi

DOBRI REZULTATI PROJEKTA ''LIPOV MED ZA ODRŽIVI RAZVOJ DUNAVSKOG MIKROREGIONA''

Rezultati projekta ''Lipov med za održivi razvoj dunavskog mikroregiona'' predstavljeni su na završnoj konferenciji u Gradskoj kući. Nosilac projekta bio je Grad Novi Sad, a finansirali su ga Evropska unija i Austrijska razvojna agencija, u okviru poziva ''Socio-ekonomski razvoj Dunavske regije u Srbiji''. Vrednost projekta je 222.658,88 evra, a visina donacije iznosi 171.915,01 evra. Prisutnima na konferenciji su se obratili šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Grada Novog Sada prof. dr Marijana Dukić Mijatović, predstavnik Austrijske razvojne agencije Milan Polak, predsednik Društva pčelara ''Jovan Živanović'' Novi Sad Miodrag Čupić, predstavnik Poljoprivrednog fakulteta prof. dr Nada Plavša i predstavnik Prirodno-matematičkog fakulteta dr Predrag Radišić.

- Vredno smo radili na ovom multidisciplinarnom projektu koji je doneo brojne koristi Gradu, naučno-istraživačkim ustanovama i udruženjima pčelara. Organizovali smo edukacije, opremili laboratorije, obezbedili bolje uslove za rad udruženjima, kao i pčelinja društva i košnice za mlade pčelare. Namera nam je bila da podržimo naš novi brend Fruškogorski lipov med i njegov plasman na tržište. Nastavićemo aktivno da pripremamo projekte i da sarađujemo sa Austrijskom razvojnom agencijom i fondovima Evropske unije – istakla je prof. dr Marijana Dukić Mijatović. Milan Polak iz Austrijske razvojne agencije pohvalio je sve učesnike i partnere i rekao da je Projekat prepoznat kao važan i usklađen sa prioritetima Dunavske strategije.

- Kroz Projekat smo dokazali da Fruškogorski lipov med ima sve vrednosti koje smo tvrdili, a predstavnici pojedinih udruženja dobili su i Sertifikate o kvalitetu proizvoda. Smatramo da je Fruškogorski lipov med jedini u Evropi koji sadrži više od 60 posto polenovih zrnaca i to je naša šansa da proizvod plasiramo na svetsko tržište – naglasio je Miodrag Čupić.

Tokom 18 meseci realizacije Projekta edukovani su pčelari, učenici Poljoprivredne škole i studenti Poljoprivrednog fakulteta, opremljena su udruženja pčelara kompjuterima i nameštajem, obezbeđeno je 250 pčelinjih društava, 250 košnica i 25 kompleta prateće opreme za početnike u pčelarstvu. Takođe, organizovana je studijska poseta Gracu, sprovedene su kontrole procesa proizvodnje i kvaliteta proizvoda Fruškogorskog lipovog meda. Obrazovne institucije snabdevene su laboratorijskom opremom za analizu polena i ispitivanje bolesti pčela, a akreditovana je i metoda za analizu polena u medu na Prirodno-matematičkom fakultetu. Putem sveobuhvatnih promotivnih aktivnosti doprineseno je većoj vidljivosti Fruškogorskog lipovog meda na tržištu, i pčelarstva kao potencijalno unosnog i ekološki prihvatljivog biznisa.

Novi Sad, 5. februar 2015. godine