Читај ми

СВЕЧАНОСТ ПОВОДОМ СВЕТСКОГ ДАНА ОСОБА СА ДАУНОВИМ СИНДРОМОМ

УДРУЖЕЊЕ ЗА ПОДРШКУ ОСОБАМА СА ДАУН СИНДРОМОМ НОВИ САД

Матични број: 08820554; ПИБ: 103484443;
Број текућег рачуна: 160-135781-36, Banka Intesa www.udruzenjedaunnovisad.org.rs
E-mail: udruzenjedaunnovisad@gmail.com

 

Светски дан особа са Даунoвим синдромом установљен је 2006. године са циљем да информише јавност о Дауновом синдрому и позове на подршку и признавање права особа са Дауновим синдромом, јер највећа препрека за остваривање њихових права су ставови и предрасуде околине. За дан његовог обележавања симболично је изабран 21. март, јер у основи Даунов синдрома је присутност 3 хромозома на 21. хромозомском пару. Oпшти слоган Светског дана особа са Дауновим синдромом дао је др Џон Лангдон Даун (лекар који је први описао синдром) „Циљ довољно висок!“ док Удружење за подршку особама са Даун синдромом Нови Сад своје активности спроводи под слоганом „Пружите руку особама са Дауновим синдромом“, јер je „пружена рука“ једно од одлика особа са Дауновим синдромом, коју они са радошћу пружају свима неоптерећени проблемима које одрастање са собом доноси.

У Новом Саду Светски дан особа са Дауновим синдромом Удружење обележава манифестацијом у у сарадњи са ШОСО „Милан Петровић“ Нови Сад и Савезом здравствених радника Војводине.

Централна свечаност организована је 21. марта 2013. године у Инклузивно-креативном центру ШОСО „Милан Петровић“ Нови Сад на којој су представљене активности удружења, промовисана књига „Да сва деца буду жељена – Десет прича за хромозом вишка“ и додељене захвалнице појединцима и установама који су у протеклој години „пружили руку“ особама са Дауновим синдромом, док су у уметничком програму наступили чланови Удружења, ученици ШОСО „Милан Петровић“ Нови Сад и фолклорни ансамбл „Вила“ КУД „Железничар“ Нови Сад.

Након свечаности у сарадњи са Савезом здравствених радника Војводине организован је семинар под називом „Даунов синдром“ за здравствне раднике, где су учесници били у прилици да повећају ниво знања о особама са Дауновим синдромом (главним карактеристикама, пожељним превентивним прегледима), али и начину комуникације са особама са инвалидитетом.

Удружење за подршку особама са Дауновим синдромом Нови Сад је невладино, нестраначко удужење, кога чине особе са Даун синдромом, њихови родитељи/старатељи, стручњаци из различитих области, али и сви људи добре воље који желе да помогну. Циљ постојања Удружења је унапређење друштвеног положаја и заштита интереса особа са Дауновим синдромом.

Удружење за подршку особама са Дауновим синдромом Нови Сад

 

Нови Сад, 21. март 2013. године