Читај ми

СОЦИЈАЛНО ПРЕДУЗЕТНИШТВО И ЦИРКУЛАРНА ЕКОНОМИЈА ГЛАВНЕ ТЕМЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ''ЕКОСОП'' У НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је отварању конференције ''ЕКОСОП'' коју организује удружење ''Чепом до осмеха''. Поред градоначелника, присутнма су се обратили и председница тог удружења Вања Петковић, директор ЈП „Војводинашуме“ Роланд Кокаи, заменица амбасадора Републике Аустрије Карин Траунмулер, покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић, као и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић. Теме конференције су еколошко-социјално предузетништво, циркуларна економија и климатске промене, а њен циљ да укаже на важност деловања организација цивилног друштва у спречавању штетног утицаја климатских промена.

- Верујем у солидарност и заједништво и подржавам управо такав концепт друштва који организатори конференције „Екосоп“ успевају успешно да споје и кроз свој пример промовишу. То је симбиоза заштите животне средине и социјалног тј. солидарног  предузетништва. Важна порука са ове конференције је да економија и екологија не смеју бити у конфронтацији, а чини се да је то је сада неки наратив који се истиче, да једна или друга грана истог дрвета, тј. нашег суживота, зауставе развој друге гране. Симболички посматрано, имамо то исто, заједничко стабло са две гране, и коју год грану да одсечемо неће бити добро по нас. Није добро ни да једна буде сувише развијена, а друга запостављена, јер нам требају плодови са обе у истој мери. Тај који то не разуме или не подржава, не жели добро друштву. Концепт одрживог развоја мора да разуме економију, док она треба да поштује екологију и даје смернице за даљи развој. Без тог сагласја ни једна заједница или друштво не могу да иду напред. Стога и ми у Новом Саду тежимо комплементарности те две гране, како бисмо заједно убирали плодове са здравог дрвета - рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Вања Петковић из Удружења "Чепом до осмеха“ је рекла да су данас два дечака, и то из из Качарева и Пирота, добили електромоторна инвалидска колица захваљујући људима који сакупљају чепове.

- Укупно је 61 помагало до сада обезбеђено и то је успех акције „Чепом до осмеха“, али и успех сваког појединца који у Србији сакупља пластичне чепове. До сада смо сакупили око 600 тона пластичних чепова –рекла је Вања Петковић.

Министарка Кисић Тепавчевић је истакла да сваки појединац мора да схати да за концепт солидарности нису потребна ни финансијска средства, ни велика организација, већ добра воља и жеља да се помогне свима око нас.

- Честитам организаторима овог скупа који су обезбедили јединствену синергију свих владиних органа и невладиних организација, као и појединаца. Они су пример за то како се гради једно солидарно и хумано друштво, по свим еколошким принципа којима тежимо - рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.

Нови Сад, 9. децембар 2021. године