Читај ми

РАЗВОЈНИ ЦЕНТАР ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА У НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Игор Павличић заједно са председником Владе АП Војводине др Бојаном Пајтићем посетиo је новоотворени центар софтверске IT компаније „Telvent DMS“ из Новог Сада. „Telvent DMS“ у овом моменту има преко 520 запослених врхунских стручњака, око 100 сарадника са Факултета техничких наука и преко 250 младих стипендиста. DMS Софтвер се данас инсталише на свих шест континената. Више од двеста милона људи у свету у преко сто дистрибутивних компанија успешно користи овај српски производ за оптимизацију рада својих електричних дистрибутивних мрежа.


- Реч је о инвестицији од 100 милиона евра која је плод наше памети. Ово је доказ да и град и покрајина и република могу да напредују крупним корацима, а сигнал је и у ком правцу треба да иде образовање. Град ће на све могуће начине пружити подршку даљем развоју IТ сектора, јер то постаје све значајнија привредна грана која пословном амбијенту у Новом Саду даје нову димензију – нагласио је градоначелник Павличић.

- Пре 12 година група професора Универзитета у Новом Саду започела је овај пројекат, а данас говоримо о највећој инвестицији у граду и Војводини у протекле 4 године. Захваљујући овој компанији већина информатичких инжењера остаје у Новом Саду и Србији. Пружићемо подршку Универзитету и сарађиваћемо са овом компанијом јер треба образовати још 10 000 нових инжењера с обзиром на ширење овог софтвера – истакао је др Бојан Пајтић.

У фебруару ове године је потписан нови Joint Venture уговор са Француском мега компанијом Schneideir Electric, која је прогласила Нови Сад за свој главни компетитивни развојни центар за Смарт грид IТ технологије. Укупна вредност Француских инвестиција у пословну зграду, развојни центар и развојни програм за савремене смарт грид технологије је преко 100 милона евра. То је отворило простор за запошљавање преко 1000 младих стручњака у овом Новосадском развојном центру, створени су и реални услови да Србија и Нови Сад постану светски центар за производњу специјализованог софтвера за Смарт Грид и управљање дистрибутивним мрежама. Са одговрајућим односом према том софтверском производу, он би се могао наметнути као нови светски стандард у управљању великом системима и тиме би био отворен широк простор за запошљавање додатних десет хиљада високо образованих младих стручњака у Србији.

Нови Сад, 17. април 2012. године