Читај ми

ПРВИ ФЕСТИВАЛ „TERRA MADRE SERBIA“ У ФУТОГУ

Члан Градског већа за привреду мр Горан Сечујски присуствовао је конференцији за новинаре на којој је најављен фестивал „Terra Madre Serbia“ под називом „Мали пољопривредни произвођачи као чувари биодиверзитета и промотери локалног развоја“. Фестивал ће бити одржан 30. и 31. октобра у Футогу, упоредо са „Футошком купусијадом“, а има за циљ промоцију српских пољопривредника и заједница које се баве заштитом и очувањем гастрономске традиције и идентитета, квалитета хране и производа, као и очувањем здраве животне средине, а на основу филозофије Slow Food.

- Увек ми је задовољство да будем у друштву људи који су посветили свој живот и рад очувању традиције и идентитета, с посебним нагласком на гастрономију, квалитетну храну и производе, и очување здраве животне средине, што је и циљ фестивала „Terra Madre Serbia“. Град Нови Сад пету годину за редом подржава све оне који желе да се баве органском пољопривредом. Основни циљ органске пољопривреде јесте производња хране високог квалитетa и развој одрживе пољопривреде уз очување екосистема. Пре месец дана на Рибљој пијаци, ЈКП „Тржница“ отворило је органску пијацу намењену искључиво произвођачима органске хране – рекао је мр Горан Сечујски и додао да ће ускоро Град Нови Сад усвојити и Акциони план развоја еко-етно туризма.

Председник Удружења конвивијума Slow Food у Србији Биађо Каран упознао је присутне са мрежи „Terra Madre“ која је основана од стране организације Slow Food са циљем да подржи мале произвођаче и пољопривреднике широм света, и на све начине подигне свест о правим вредностима њиховог рада.

- Србија и Војводина имају велики потенцијал који је још увек мало искоришћен, али кроз промоцију и парнерство морамо да подстакнемо произвођаче, али и да схватимо да промовисањем локалне хране можемо да утичемо на развој привреде и економије и стварамо могућност за извоз тих производа – рекао је Биађо Каран.

На првом фестивалу „Terra Madre Serbia“ представиће се произвођачи традиоционалне хране чији су производи мапирани и који су ушли у Ризницу укуса. Путем пројекта Ризницa укуса организације Slow Food Serbia и Terra Madre Serbia забележиле су све важне податке и карактеристике производа којима прети нестанак како би их сачувале и мапирале. Производи морају да буду карактеристичног квалитета и укуса, дефинисани локалном традицијом и повезани са територијом, памћењем, идентитетом и традицоналним локалним знањем заједнице. Ризница укуса је online каталог хране којој прети нестанак, а која је део културе и традиције целог света.
Конференцији су присуствовали и председник Удружења „Футошки купус“ Горан Пуача,  власница „Горског сира“ Љиљана Паушић-Мојић као и сарадник Института за прехрамбене технологије Нови Сад Предраг Иконић.

Нови Сад, 9. октобар 2015. године