Читај ми

ПРИЈЕМ ЗА ПРЕДСТАВНИКЕ УДРУЖЕЊА СЛЕПИХ И СЛАБОВИДИХ ОСОБА

Члан Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци проф. др Никола Ћировић и шеф Кабинета градоначелника Новог Сада Александар Петровић примили су представнике Удружења слепих и слабовидих особа Града Новог Сада и сродних организација из Београда, Бања Луке и Градишке.

- Град Нови Сад води одговорну социјалну политику, а у наредном периоду је планирано да градски превоз буде опремљен звучном сигнализацијом како би наши слепи и слабовиди суграђани могли да се оријентишу где, када и на којој станици треба да изађу. Друга ствар која је неопходно да буде урађена јесте постављење табли на Брајевом писму са поласцима аутобуса на аутобуским стајалиштима, а такође је потребно повећати број звучних семафора у граду - рекао је проф. др Никола Ћировић и додао да је важно радити на подизању нивоа свести како би се омогућило особама са инвалидитетом да буду равноправни грађани у друштву.

Према речима шефа Кабинета градоначелника Александра Петровића,, Град Нови Сад је прва локална самоуправа која је у септембру 2013. године отворила Канцеларију за особе са инвалидитетом с циљем да се побољшају њихови услови живота.

- Овом приликом гостима из Републике Српске и Београда желим пријатан боравак код својих пријатеља у Новом Саду, којима честитам славу, уз обећање да ће Град и даље финансијски  помагати ово удружење, али и учестовати у свим активностима на елиминисању архитектонских баријера за несметано кретање слепих и слабовидих особа- рекао је Александар Петровић.

Градска организација слепих Новог Сада делује на територији града и околним општинама од 1950. године и окупља 537 чланова. Својим богатим програмским активностима  и обукама помаже слепим и слабовидим особама да науче самостално кретање уз помоћ белог штапа, учи их Брајевом писму и раду на рачунару, а такође организује и бројне радионице психо-социјалне подршке.

Председница Градске организације слепих и слабовидих лица из Новог Сада Неза Ђуркић захвалила се домаћинима на пријему у име свих удружења и истакла да су проблеми слепих и слабовидих особа са којима се најчешће сусрећу школовање и запошљавање и додала да Град и удружења особа са инвалидитетом морају заједно да раде на уклањању физичких баријера и на изналажењу начина за побољшање њиховог положаја у друштву.

Нови Сад, 14. октобар 2015. године