Читај ми

ПРЕДСТАВЉЕНЕ МЕРЕ ЗА ПОДРШКУ ПОЉОПРИВРЕДИ

Члан Градског већа за привреду мр Горан Сечујски и професор Пољопривредног факултета проф. др Бранислав Влаховић на конференцији за новинаре су представили мере из Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја на територији Града Новог Сада за 2016. годину.

-Град Нови Сад већ другу годину за редом доноси овакав програм подршке пољопривреди. Претходне године имали смо Акциони план подршке органској производњи који смо проширили новим мерама подршке пољопривредној производњи. Програм подршке пољопривреди за 2016. годину састоји се од две значајне мере у вредности од 10 милиона динара. Једна од њих је мера кредитне подршке – суфинансирање камата за пољопривредне кредите у износу 3.350.000 динара и мера руралног развоја за коју је опредељено 6.650.000 динара. Предложена мера ће обезбеђењем повољнијих кредитних услова пољопривредним произвођачима, допринети бржем развоју и унапређењу пољопривредне производње и руралног развоја на територији Града, кроз побољшање услова на тржишту кредита које одобравају банке корисницима кредита намењених подстицају развоја пољопривреде – рекао је мр Горан Сечујски.

Градска управа за привреду финансира инвестицију која се односи на осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња у износу од 70% до 100% вредности полисе осигурања. Крајњи корисници средстава ове мере су пољопривредни произвођачи вишегодишњих засада - физичка лица који су започела  процес контролисане пољопривредне производње 2013, 2014. и 2015. године као и они који су заинтересовани да започну контролисану пољопривредну производњу. Корисници морају да имају закључен уговор о осигурању са осигуравајућом организацијом..

Контролисана пољопривредна производња спада у добру пољопривредну праксу која обухвата контролу примене заштитних препарата, контролу плодности земљишта, коришћење нове генерације ђубрива, контролу појаве инсеката, патогена и корова, избор отпорних пољопривредних култура, контролу квалитета ваздуха и контролу квалитета земљишта, дакле исхрана биљака мора бити уравнотежена а плодно земљиште се мора чувати и побољшати.
За реализацију ове мере предвиђено је 900.000 динара.

Заштита ознаке географског порекла има за циљ да се заштите квалитет и карактеристике производа са специфичног географског поднебља, а који су резултат специфичних природних и људских фактора, начина производње, припреме и прераде производа, примењених у строго дефинисаном географском подручју. Град већ има своја два препознатљива бренда и то Футошки свежи и кисели купус и Фрушкогорски липов мед, као једини монофлорни мед у Европи. Очување оваквих производа и њихова заштита је од великог националног интереса, а што је Град и препознао. Крајњи корисници ове мере су физичка или правна лица, овлашћени корисници ознака географског порекла пољопривредних производа са територије Града.
Градска управа финансира предвиђену меру до 100% учешћа, а по приложеном рачуну овлашћене сертификационе организације. За реализацију ове мере предвиђено је 1.000.000 динара.

Градска управа финансира инвестицију која се односи на oсигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња у износу од 70% до 100% вредности полисе осигурања. За реализацију ове мере предвиђено је 900.000 динара.

Град је подржавао инвестиције које се односе на садни и семенски материјал дозвољен за употребу у органској производњи и контролу и сертификацију. Ове године Град подржава органске пољопривредне произвођаче и путем субвенционисања неопходне опреме у органској пољопривредној производњи. За реализацију ове мере предвиђено је 1.500.000 динара.

Одрживи развој пољопривреде и руралних подручја захтева да буде заснован на праћењу нових технологија, стручном усавршавању и едукацији. За реализацију ове мере предвиђено је 3.150.000 динара.

На конференцији је било речи и о реализованим мерама за подршку пољопривреди у 2015. години, као и о недавно завршеним едукативним предавањима намењеним пољопривредним произвођачима која су реализовали професори Пољопривредног факултета из Новог Сада и сарадници Института за економику пољопривреде из Београда.

- Од 11. децембра 2015. године до 29. јануара 2016. године одржали смо низ бесплатних предавања и едукативних курсева намењених примарним пољопривредним произвођачима и настављамо традицију високоразвијених земаља у којима је присутна стална едукација. Битан ресурс пољопривреде јесте знање, а предавања из области агроекономије била су новина, јер сматрамо ову област изузетно важном за све произвођаче, како би они могли да подигну ниво своје производње, повећају продуктивност и пласирају своје производе на тржиште. Серија ових предавања одржана је у четири месне заједнице и то у Футогу, Кисачу, Каћу и Сремској Каменици са укупно десет тема. Неопходност осигурања усева, значај вођења књиговодства на пољопривредним газдинствима, употреба и примена информационих технологија у пољопривреди, едукација из области маркетинга, како доћи до средстава за пољопривредну производњу су само неке од тема одржаних предавања- рекао је проф. др Бранислав Влаховић и додао да је циљ обуке да пољопривредници на најбољи начин пласирају своје производе користећи знања из ових области.

Едукативна предавања је слушало 130 пољопривредних произвођача, а свима су биле уручене дипломе-сертификати о одслушаним предавањима.

Нови Сад, 19. фебруар 2016. године