Читај ми

ПИЈАЋА ВОДА У НОВОМ САДУ ЈЕ АПСОЛУТНО БЕЗБЕДНА, ЈАВНА ГАРАЖА „МОДЕНА“ БИЋЕ ЗАВРШЕНА У РОКУ, ДО КРАЈА ЈУЛА 2025. ГОДИНЕ

- Вода у градском водоводу у Новом Саду је доброг квалитета и континуирано исправна за употребу. То гарантује Институт за јавно здравље Војводине, као најреферентнија институција у Војводини, у којој ради велики број стручњака и научника. Институт за јавно здравље као најмеродавнија институција је потврдио у апсолутно свим налазима да је вода за пиће безбедна. У једном од узорка који је узет 16. 4. 2025. године је утврђено присуство једне инактивне нематоде. Институт је врло јасно написао да то нема никакав утицај на здравље људи. А у анализи од 20. априла, није било ниједне. Народна посланица Маринка Тепић у јавност износи полуистине и неистине, и то није фер према јавности Новог Сада. Без обзира на политичке различитости није у реду да се јавност узнемирава неистинама о безбедности воде за пиће и темама које су осетљиве и узнемиравају јавност – поручио је градоначелник Новог Сада Жарко Мићин на конференцији за новинаре која је данас одржана у Градској кући.

Градоначелник је истакао да се вода контролише на 588 мерних места, да то чине Институт за јавно здравље Војводине и микробиолошка лабораторија ЈКП „Водовод  и канализација“.

-  Поступак контроле воде је веома транспарентан. Чим се утврди нека неправилност, тај бунар се искључује из система. Мариника Тепић такође је изнела у јавност да је један налаз из бунара БХД1 на Штранду у моменту узорковања имао бактерију фекалног порекла. Тај бунар је аутоматски угашен и није у употреби и здравље грађана није било угрожено ниједног тренутка. Неодговорно је манипулисати тако осетљивим подацима. Пијаћа вода не сме бити терен на којем се стичу политички поени - рекао је Мићин.

Градоначелник је подсетио и на то да је изнета и неистина да ће црпна станица НГЦ1 експлодирати, те да је истог дана на лицу места био са стручњацима који су потврдили да је бунар безбедан.

- Ја сам отац две девојчице и ни по коју цену не бих ризиковао властиту безбедност и довео себе у опасност само да бих нешто доказао. Управа за ванредне ситуације извршила је неопходна мерења. Затим је на моје инсистирање Институт за заштиту на раду, независна и стручна институција током пет дана узела 150 узорака. И само су два била позитивна на метан. Реч је о минорним количинама. Вредност је била за 0,02 већа од дозвољене. Ова пракса стицања политичких поена тако што ће се неистинама узбуњивати грађани мора да престане, без обзира на то да ли сте позиција или опозиција – поручио је градоначелник Мићин.

Он је изјавио да је завршена регенерација два, а да је у току регенерација трећег буанра, чиме је капацитет водоизворишта повећан за око 150 литара у секунди, те да је скраћено време рестрикција воде од 01 до 04 часа.

- Рекао сам да ће завршетком трећег бунара рестрикције бити укинуте, међутим морамо завршити замену филтерских поља нове фабрике воде, а ту ће требати додатни капацитети воде. Тај посао креће почетком маја и процес траје два месеца, и евентуално се због тога рестрикције могу наставити у истом или смањеном обиму. Инсистираћу да рестрикције престану у потпуности, ако то услови дозволе, али не по сваку цену, јер заменом филтерских поља добићемо додатне бунаре на постајећу фабрику воде – закључио је градоначелник Мићин.

Градоначелник је истакао да је ненајављено обишао јавну гаражу „Модена“ како би се уверио да се поштује планирана динамика радова.
- У гаражи нема никакве воде. Радови се одвијају по плану и биће завршени до краја јула. Позивам медије да у договору са извођачем оду и да сниме гаражу како јавност не би била довођена у заблуду. Партерно уређење гараже биће изведено у две фазе. Прва фаза подразумеваће изградњу ретензионог базена и прилаза гаражи чиме ће бити  омогућено да крајем јула гаража проради,  а друга хортикулурно уређење. Извршили смо и рационализацију трошкова. Инсистирао сам и да извођач мора бити на располагању становницима Танурџићеве палате, које позивам, уколико то желе да одржимо заједнички састанак са извођачем радова – истакао је градоначелник Мићин.

Према речима Вукајла Бабића, власника фирме „Ино-Бачка“ која је извођач радова на гаражи су у току молерско-фарбарски радови, означавање и финално чишћење, а пројектовани рок да гаража буде пуштена у функцију је 31. јул.

- Полисе осигурања смо дали свим станрима Танурџићеве палате, а како смо сазнали вештак којег су ангажовали станари утврдио је да тај објекат није конструктивно угрожен. Позивам станаре да изврше радове по полиси осигурања у домену рекламација, а као грађевинска фирма ми им стојимо на располагању за извођење радова, с тим да могу да анагажују и неког другог – навео је Бабић.