Читај ми

ОТВОРЕН ИНКЛУЗИВНО - КРЕАТИВНИ ЦЕНТАР ШКОЛЕ ЗА ОСНОВНО И СРЕДЊЕ ОБРАЗОВАЊЕ „МИЛАН ПЕТРОВИЋ“

Градоначелник Новог Сада Игор Павличић заједно са председником Владе АПВ Војводине др Бојаном Пајтићем отвориo je Инклузивно - креативни центар Школе за основно и средње образовање „Милан Петровић“. Реч је о јединственом објекту те врсте у Србији, а грађен је ради повећања доступности средњошколског образовања, професионалне рехабилитације, радног ангажовања и квалитетније инклузије у друштвену заједницу ученика са сметњама у развоју и особа са инвалидитетом.


- Са великим задовољством могу да кажем да је Нови Сад у последње четири године добио 2 нове школе, а обезбеђена су средства и за изградњу школе на Клиси, што није урађено у последњих 30 година, јер ко не улаже у образовање не може да очекује да ће имати здраво друштво. Посебно је важно што смо, упркос тешким економским условима, реализовали овај захтеван пројекат јер је школа намењена деци са сметњама у развоју и особама са инвалидитетом – нагласио је градоначелник Павличић.


- Нема дилеме да је ово најлепши и најкориснији пројекат који је ове године реализован у Србији, и да је ово најопремљенија школа за ученике са инвалиситетом и сметњама у развоју. Овде су примењивани најсавременији стандарди што ће овој деци омогућити да се образују и оспособе да привређују и да живе достојанствено -рекао је председник Пајтић и позвао послодавце у Србији да превазиђу предрасуде и почну да запошљавају особе које овако стичу образовање јер, како је напоменуо, то и закон предвиђа.

ИК центар је седиште едукативног, радног и сервисног центра школе. Под једним кровом су учионице, радионице за осамнаест занатских занимања, спортски терен и сала, дом за смештај 40 ученика, рехабилитациони и центар за сензорне стимулације, ресурсна учионица за асистивне технологије, радни центар за радно ангажовање и продужену рехабилитацију особа са инвалидитетом. На плацу површине 13.000 м2 простире се објекат величине 7.000 м2 изграђен по начелима универзалног дизајна - да би се обезбедила приступачност свима, а најпре особама са различитим видовима инвалидитета које се ту школују, раде или користите услуге. ИК Центар је отворен за свакодневну комуникацију са суграђанима у занатском центру (фризерски салон, обућар, кројач, пекара, праоница аутомобила, штампарија, столарске, браварске и молерске услуге, фотокопирница, праоница веша, рециклажни центар, продавница сувенира насталих у школским радионицама). ИК Центар је и 1. средња школа са интернатом у Србији прилагођена потребама ученика са сметњама у телесном развоју. У програмима центра се тренутно налази преко 900 ученика и корисника и 97 запослених наставника, радних инструктора, терапеута, техничара.

Решавајући просторне потребе школе „Милан Петровић“, Град Нови Сад је преко инвеститора - Јавног предузећа Пословни Простор до сада уложио преко 450.000.000 динара у планирање и изградњу овог објекта. Град Нови Сад је преко својих управа подржао и озелењавање дворишта и опремање намештајем. У току је и финално опремање специјализованих кабинета Центра које реализује ЈП Пословни простор: соба за сензорну стимилацију, тифло и кабинета за ортоптику-плектику, кабинета за електро и ласерску терапију, аудиолошког кабинета са кабином за проверу слуха, слане собе... У ту сврху издвојено је додатних 23.000.000 динара. Подршку опремању ИК центра је до сада пружила и Влада АП Војводине са преко 5.500.000 динара. Уз подршку Народне канцеларије председника Републике и друштвено одговорних компанија обезбеђена су средства за опремање сале за кинези терапију и рачунарске технике. Аустријска развојна агенција је у оквиру пројекта сарадње са АП Војводином, донирала опрему ресурсне учионице за асистивне технологије.


Нови Сад, 6. септембар 2011. године