Читај ми

ОТКРИВЕНО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ НАСТРАДАЛИМА У ДИСКОТЕЦИ ''КОНТРАСТ''

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствоваo je откривању спомен-обележја жртвама трагичног пожара у некадашњој дискотеци ''Контраст'' на дан обележавања годишњице ове трагедије. Спомен-обележје постављено у Кисачкој улици подигнуто је младим људима који су изгубили животе у трагичном пожару у тадашњој дискотеци ''Контраст''. Пре четири године, 1. априла животе у пожару изгубили су Марина Аничић, Зоран Игњатовић, Марко Павловић, Ренато Вуковић, Милена Далмација и Тамара Миладиновић. ЈП ''Завод за изградњу града'' спровело је све потребне активности, првенствено везане за спровођење конкурса за израду Идејног архитектонско-ликовног решења споменика на којем је изабрано решење архитекте Иване Совиљ.

- Првог дана априла, пре четири године десила се велика трагедија у којој су изгубљени млади животи, и ми дубоко саосећамо са њиховим породицама. Надам се да се ово више никада никоме неће догодити, на било којем месту у било којем граду. Нема речи које би биле прикладне да се на прави начин изрази саосећање са породицама жртава. Ово је четврти у низу трагичних догађаја везаних за страдање у пожару у јавним објектима у Новом Саду и опомена за цело друштво. Град Нови Сад је донео нове одлуке које дефинишу рад угоститељских објеката и њихову контролу.  Били смо партнери у промоцији и усвајању Тамариног закона о противпожарној заштити. Улажемо у превенцију, не само кроз законе и одлуке, већ и кроз едукацију. Није довољно само донети закон, чак ни спроводити га и применити, већ је питање много шире – реч је о деловању на целокупну друштвену свест. Иако противпожарна заштита није у надлежности Града, ми на више начина,  директно и индиректно помажемо, и кроз опремање Ватрогасне бригаде и кроз штампање едукативних публикација, путем едукација и разговора, сугестијама које упућујемо републичким органима на ту тему. Сви смо ми одговорни и у складу са тим потребно је да свако од нас пође од себе и одговори на питање да ли подржава ригорозније регулисање области од значаја за превенцију оваквих трагедија, јер такве мере служе том циљу и нису усмерене против било каквих привредних субјеката - рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Отац настрадале Тамаре Миладиновић, Бранко, рекаo je да је то спомен-обележје јединствено у Србији и да је рад младе архитекте која је кроз овај израз степеница до којих се не може досећи, послала поруку да ко год погледа у ове степенице верује само себи и својим очима.

- Ово је вечита опомена да се слична несрећа никада никоме не деси и да се ни једна породица више не завије у црно. Четири године су прошле, а нама родитељима је најтеже, као да је све јуче било – рекао је Бранко Миладиновић.

Спомен обележје је представљено кроз модел противпожарног степеништа које је сагледиво у простору, без могућности да му се приступи у смислу коришћења. Постављена је и спомен плоча квадратног облика на којој је исписан текст по задатку конкурса. Само степениште је стандардних димензија, носи га конструкција од челичних профила, висине 7 метара, а у основи заузима површину 2,5 x 4,1 метра. Везе између елемената остварене су поступком варења како би се нагласио скулпторски карактер конструкције. Челична конструкција je офарбана у црвено због става који рад објашњава, као и због идеје да се истакне.

Према планској документацији, у непосредном окружењу постављеног споменика,  предвиђена је пешачка и  бициклистичка стаза, а само спомен обележје ће се наћи у озелењеном простору са дрворедом.

Нови Сад, 1. април 2016. године