Читај ми

ОДРЖАНA ТРИБИНА О ПОЛОЖАЈУ ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД ДИЈАБЕТЕСА

О улози здравства у образовним системима и спорту, код деце и младих оболелих од дијабетеса говорило се данас на трибини која је одржана у Амфитеатру СПЦ „Војводина“, у организацији Удружења родитеља деце и младих оболелих од дијабетеса Србије „Аларм“. Том приликом, представљен је Протокол о поступању у школама са ученицима оболелим од дијабетеса који су Министарство здравља и Републичка стручна комисија за превенцију и контролу шећерне болести, у сарадњи са Министарством просвете и Министарством туризма и омладине припремили прошле године.

О поступању са децом оболелом од дијабетеса у вртићима Предшколске установе „Радосно детињство“ говорила је чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић.

- Полазећи од принципа да сва деца имају иста права, запослени у тој установи, од самог уписа пружају потребну подршку у односу на здравствено стање детета. У овој школској години, 29 деце има отворену подршку због хроничних незаразних болести типа дијабетеса, епилепсије, болести локомоторног система, нутритивну подршку прима 272 дете, а здравствену подршку пружају и  у случајевима болести респираторних органа, уринарног и дигестивног тракта. Уколико дете изискује свакодневну терапију у лечењу хроничне незаразне болести као што је дијабетес или епилепсија, са њим је у вртићу свакодневно медицинска сестра Службе превентивно-здравствене заштите  - истакла је Дина Вучинић и додала - Свесни важности и одговорности свог посла, у „Радосном детињству“ превентивно приступају и инсистирају на мултисекторској сарадњи. За сваку непознаницу тражи се појашњење, и у том смислу значајна је сарадња ове установе са Домом здравља Нови Сад, Институтом за јавно здравље Војводине и Црвеним крстом, а Град као оснивач прати потребе установе и запошљава нове потребне кадрове.

Догађају је присуствовао и члан Градског већа за спорт и омладину Огњен Цвјетићанин који је објаснио да Градска управа за спорт и омладину Града Новог Сада и Канцеларија за младе већ годинама, кроз реализацију јавних позива, подржавају програме и пројекте који афирмишу и подстичу борбу против дијабетеса.

- Тако је у 2023. години подржала два програма у укупном износу од 450000 динара. Први пројекат је „Спречимо пандемију дијабетеса код младих у Новом Саду, чији се број утростручио од појаве ковида до данас“ а реализовало га је Друштво за борбу против шећерне болести Града Новог Сада. Спроводен је низ интерактивних радионица у 15 средњих школа и у пројекту је учествовало 5.150 младих. Код ученика је вршена провера здравствених параметара, посебно нивоа глукозе у крви. Други реализован програм јесте обележавање 14. новембра - Међународног дана дијабетеса. Удружење за борбу против шећерне болести „Спорт и дијабетес" које је спровело овај пројекат одржало је низ едукативних радионица на тему здраве исхране и физичке активности. Када је реч о физичкој активности, млади су имали прилику да се упознају са вежбама и како да у свакодневном животу препознају тип физичке активности намењен њиховом здравственом стању. Одржана је и акција бесплатног мерења шећера у крви, а организовано је и заједничко пешачење у дужини од 3 до 5 км у Новом Саду- изјавио је Огњен Цвјетићанин.

Нови Сад, 31. јануар 2024. године