ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО О ЗАПОШЉАВАЊУ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Помоћница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић присуствовала је округлом столу „Запошљавање особа са инвалидитетом – подршка и препреке“ који организује Унија послодаваца Србије. Округли сто jе окупиo представнике локалне власти, Националне службе за запошљавање, школства, здравства, установа културе, послодавце, особе са инвалидитетом и представнике невладиних организација који су указали на примере добре праксе и проблеме, који подстичу или онемогућавају инклузију особа са инвалидитетом, укључујући запошљавање.
-Град Нови Сад настоји да путем различитих мера побољша положај особа са инвалидитетом, и оне се реализују кроз деловања ресорних управа. Једна од тих мера је и позитивна дискриминација коју практикујемо када је реч о активној политици запошљавања где предност дајемо теже запошљивим категоријама становништа у коју спадају и особе са инвалидитетом. Такође, подстичемо и личним примером позивамо компаније да сарађују са предузећем „Дес“, у којем преко 60 посто запослених чине особе са инвалидитетом. Настојимо да примењујемо стандарде о приступачности у свим областима, у што већој мери. И даље је, можда, најважније уклањање препрека које нису материјалне природе, односно превазилажење предрасуда и страхова проистеклих из недовољног познавања тематике. Особе са инвалидитетом могу да допринесу друштву и то чине свакодневно. Морамо обезбедити системску подршку лицима са инвалидитетом, а крајњи циљ је њихово осамостаљивање на највишем нивоу, од чега корист има друштво у целини- рекла је Љиљана Коковић.
Директорка за међународну сарадњу Уније послодаваца Србије Дејана Кузмић је рекла да је округли сто организован у намери да побољша положај особа са инвалидитетом, посебно кад је реч о запошљавању.
- Запошљавање представља један од најбитнијих механизама када је у питању укључивање особа са инвалидитетом у све сфере друштвеног живота. Међутим, не можемо се ослањати само на запошљавање и послодавце, јер свака особа која долази на тржиште рада формира саму себе кроз образовање, културу, информисање, као и друштвене мреже итд. Поставља се такође и питање физичке доступности, како стићи од једне до друге тачке и да ли постоји адекватан превоз за особе са инвалидитетом. Инклузија особа са инвалидитетом је прописана разним законским прописима почевши од Устава преко Закона о забрани дискриминације особа са инвалидитетом. Инклузију чине не само они које треба убацити у све сфере друштвеног живота, него су у питању и они који их укључују у тај друштвени живот- рекла је Дејана Кузмић и додала да према досадашњим искуствима особа са инвалидитетом, на жалост, већина ствари која се прокламује у теорији није иста и у пракси, те је апеловала да се повећа свест јавности о правима и положају ове групације.
Нови Сад, 22. новембар 2017. године