Читај ми

ОБУКА ШКОЛСКИХ СЛУЖБИ КАО ЈЕДНА ОД МЕРА ГРАДА У ЦИЉУ ЕФИКАСНИЈЕ БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

Четврта по реду обука запослених у новосадским школама, за реаговање у случају вршњачког насиља одржана је данас, у Основној школи „Иван Гундулић“. Ове обуке намењене су директорима, секретарима, запосленима у педагошко-психолошким службама и представницима Градског ученичког парламента, а реализује их Координационо тело за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада у оквиру Програма сензибилисања професионалаца у установама образовања и васпитања за поступања по пријавама насиља, злостављања, занемаривања и дискриминације.

Председница Координационог тела и чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић истакла је да Град интензивно ради на спречавању насиља у школама и у том смислу уводи нове мере, а да су обуке надлежних школских служби једна од њих.

- Нажалост тема вршњачког насиља је увек актуелна и ситуација по том питању није идеална, а оно што ми морамо да радимо јесте да се активно бавимо како превенцијом тако и препознавањем и решавањем проблема уколико постоји. Град Нови Сад, од 2013. године, а појачано у последњих годину дана ради по том питању, посредством Координационог тела чији су чланови представници Полиције, Центра за социјални рад, директори Актива основних и средњих школа, чланови Градског већа и стручне службе и представници Ученички парламент - изјавила је Дина Вучинић.

Она је подсетила на меру коју је Кординационо тело усвојило у намери да поспеши комуникацију са жртвама насиља, односно на могућност да се насиље пријави путем СОС броја телефона или путем мејла. Наиме, подржавајући националну платформу за превенцију насиља „Чувам те“ Координационо тело за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада оформило је радну групу која обрађује пријаве упућене путем телефона, на број: 064 844 88 00 или путем мејла на адресу: koordinaciono.nasilje@novisad.rs.

- Нови Сад је први град у Србији који је увео ову линију и дао могућност да се сваки дан, 24 сата дневно може пријавити насиље. Од како је уведен, имали смо близу сто позива - изјавила је Дина Вучинић и додала – Обукама које сада спроводимо желимо да помогнемо надлежним школским службама. Било је случајева када су неке процедуре прескочене и онда је решавање проблема спало на родитеље, а то не сме да се дешава. Насиље у школама је озбиљан проблем о којем не сме да се ћути, случајеви насиља морају бити пријављени и сваки дан морамо јасно да кажемо шта смо урадили да се насиље спречи. Зато и ми радимо удружено и на располагању смо 24 сата дневно.

Чланица Координационог тела Биљана Кикић Грујић објаснила је да се обуке спроводе у три фазе.

- Прву фазу већ реализујемо и њиме су обухваћене основне школе, у другој фази средње, а у трећој ћемо организовати активности намењене родитељима. Препознали смо потребу да запосленима у школама пружимо подршку у поступању у случајевима насиља и радимо на томе да га препознају и да правовремено и благовремено реагују. Такође разговарамо о томе шта су  конкретни проблеми одређених школа и како да им помогнемо у техничком погледу, да имају осветљење, видео надзор и слично, али и у саветодавном и едукативном смислу - изјавила је Биљана Кикић Грујић.

Нови Сад, 29. новембар 2022. године