Читај ми

ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД РАКА

Помоћница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић присуствовала је централној манифестацији кампање „И ја се борим“ којом, Национално удружење родитеља деце оболеле од рака НУРДОР, обележава 15. фебруар, Светски дан деце оболеле од рака.

Реч је о хуманитарној акцији у оквиру које су пуштени балони са Трга слободе, у знак подршке оболелим малишанима, уз пригодан музички програм и у присуству бројних јавних личности, пријатеља удружења и родитеља. Кампања „И ја се борим!“ има за циљ подизање свести јавности о малигним обољењима код деце, и позива на подршку јавности за другу фазу пројекта изградње новог дечјег хемато-онколошког одељења при Клиници за дечје интерне болести у Нишу, који НУРДОР релизује у сарадњи са Министарством здравља и Клиничким центром у Нишу.

- Солидарност значи подршку у свим аспектима живота, и скретање пажње јавности на проблем са којим се суочава много људи. Рана дијагностика је један од најважнијих елемената излечења, и зато је неопходно да имамо квалитетан здравствени кадар али и едуковане родитеље и омладину. Данас смо сви заједно овде и шаљемо снажну поруку, међутим борба се одвија на свакодневном нивоу, а разумевање и подршка морају бити исказани кроз рад свих институција важних у процесу лечења. Позивам све људе добре воље да у складу са својим могућностима подрже акције намењене деци оболелој од рака, и да делима покажемо колико смо спремни да помогнемо онима којима је то потребно – истакла је Љиљана Коковић.

Како је речено током манифестације, НУРДОР ће, у сарадњи са средњошколским образовним установама, наставити са организовањем едукативних часова намењених адолесцентима у циљу подизања свести о малигним болестима. По њиховим речима битно је препознати болест на време, знати како се борити и како и на који начин свако од нас може учествовати у стварању широке мреже солидарности у циљу помоћи и подршке оболелој деци и њиховим породицама.

Поучени личним искуством, као и праксом и стандардима земаља у окружењу и у Европској унији, представници НУРДОР-а сматрају да је реализација Кампање неопходна у циљу информисања што већег броја младих и родитеља о значају ране дијагностике када је дечји канцер у питању.

Такође, током догађаја је наглашено да су подршка непосредне околине, али и шире друштвене заједнице, јавних институција, истакнутих представника локалне заједнице и медија круцијални за пружање помоћи једној тако осетљивој групи као што су деца оболела од рака и њихове породице.

Нови Сад, 15. фебруар 2018. године