НОВИ САД У ЗОНИ РЕДОВНЕ ОДБРАНЕ ОД ПОПЛАВА
Како је речено током обиласка Централног магацина за одбрану од поплава ЈВП „Воде Војводине“ којем су присуствовали градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Владимир Галић и директор ЈВП „Воде Војводине“ Срђан Кружевић, према тренутним показатељима, нема бојазни од поплава у Војводини и у Новом Саду.
Како је објаснио Срђан Кружевић, ситуација се прати на дневном нивоу у координацији са Републичким хидрoметеоролошким заводом и укрштају се подаци са онима из земаља северног слива Дунава.
- Без обзира на слике из европских земаља, ми смо у овој фази безбедни. Последњи висок водостај био је 2013. године који је и тада стигао из Мађарске, а сада је водостај пола метра нижи него тада. Те 2013. године водостај код Новог Сада је био око 700cm. Редовна одбрана од поплава је на 500cm са стране града, са сремске стране на 450cm, а ванредна креће на 600cm, док је висина круне заштитног насипа преко 900cm, па и ако се понови сценарио из 2013. имамо простора за још два метра воде и да не будемо угрожени. Уколико екстремно високе температуре не допринесу топљењу снега који је пао у Аустрији, нема опасности од великих поплава. На Тиси и Сави не очекујемо пораст водостаја, ванредна одбрана може се очекивати у Апатину и Бездану, док су прогнозе за Нови Сад и Сланкамен да ће водостај бити у зони редовне одбране од поплава. Водопривредна предузећа су спремна у свакој ситуацији и људством и опремом, а већ сада су екипе на терену и предузимају потребне мере – нагласио је Кружевић.
Градоначелник Милан Ђурић констатовао је да се и на нивоу града ситуација континуирано прати, те да се проверају и штите критичне тачке, и да не треба страховати од апокалиптичних сценарија који су задесили друге државе.
- Као што смо чули, Нови Сад је у домену редовне одбране од поплава, а овде смо видели мобилну заштитну опрему која ће се користити ако буде потребе. Сва јавна и јавно-комунлана предузећа су у приправности. Чисте се шахтови, одржава се атмосферска канализација, чисте се бујични потоци на сремској страни града у Буковцу, Петроварадину, Сремској Каменици. Ове године за тај посао смо определили 215 милиона динара, што је више него прошле године. Најважније је да су надлежни у сталном дежурству и спремни да реагују ако се укаже потреба – истакао је градоначелник Милан Ђурић.
Покрајински секретар Владимир Галић рекао је да је у последњих осам година из буџетског фонда за воде у Војводини уложено 38 милијарди динара у водне објекте, каналску мрежу, хидросистеме, као и у водозаштитне објекте.
Нови Сад, 17. септембар 2024. године