НОВИ САД ИТ ЦЕНТАР СРБИЈЕ
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић примиo је министарку за државну управу и локалну самоуправу Ану Брнабић, а након тога градоначелник и министарка одржали су састанак са представницима ИТ компанија које послују у Новом Саду, као и са представницима Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду.
- Пре састанка са представницима ИТ сектора, разговарaли смо о темама које се тичу локалне самоуправе, као што је Закон о финансирању локалних самоуправа, висина плата у јавном сектору, максималан број запослених, али и о проблему са државним апотекама и другим важним питањима. Састанак са представницима ФТН-а и компанија које запошљавају око 5000 људи је веома значајан, и намера нам је да истрајно радимо на стварању бољег амбијента за рад таквих компанија. Договорили смо се да заједнички инсистирамо на повећању квоте за упис на ИТ смеровима на Универзитету у Новом Саду, јер привреда за таквим кадром има реалну потребу. Осим тога циљ нам је да млади по завршетку студија одмах нађу посао – нагласио је градоначелник Милош Вучевић.
Министарка Брнабић рекла је да је фантастично што је управо Нови Сад, а не Београд, ИТ центар Србије, и што на томе посебно треба захвалити Факултету техничких наука.
- Дошла сам да учим и да видим најбоље праксе у Новом Саду, како би се успешна рецептура применила и у другим местима у Србији. Такође желела сам да сазнам како Влада РС може да допринесе још већем успеху у тој области. Укрштање привреде и образовних институција недостаје Србији и надам се ће Привредна комора у сарадњи са Министарством просвете успети у намери да се уведе дуално образовање, јер се тако постижу изузетни резултати – изјавила је министарка Ана Брнабић и најавила да крајем октобра треба поново да посети Нови Сад како би представила оквирни план ИТ савеза Владе РС за предузимање конкретних мера, који би потом требало да буде и званично усвојен.
Према речима декана ФТН проф. др Радета Дорослаовачког дуално образовање одавно функционише на том Факултету који је изнедрио близу 100 компанија које запошљавају око 5000 инжењера.
- Да није тих компанија наши кадрови би отишли у свет. Реч је о тренутно најјачој индустријској грани у Србији која највише извози, а ИТ компаније могу ''сутра'' да запосле још пет, шест хиљада инжењера које још немамо, али ћемо се сви заједно потрудити за више буџетских места на ИТ смеровима – нагласио је Дорословачки. Директор Војвођанског ИКТ кластера Милан Шолаја нагласио је да ИТ сектору није толико потребна подршка државе колико је држави потрбена подршка ИТ сектора и изразио задовољство због великог интересовања представника Владе РС за ту област и функционисање компанија које остварују велики успех на светском тржишту.
Нови Сад, 23. септембар 2016. године