МОБИЛИЗАЦИЈА СЕЋАЊА У ГРАДСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ
Градска библиотека у Новом Саду, у оквиру платформе Europeana 1914 – 1918.eu ради на пројекту очувања прича из Великог рата и њиховој доступности широкој јавности. Пројекат Europeana 1914 – 1918 је најважнији онлајн извор оригиналних материјала из периода Првог светског рата. На основу идеје и уз подршку Универзитета Оксфорд, пројекат је покренут у Немачкој 2011. године, како би се сакупиле успомене и породичне приче са фронта и његовог залеђа. Тим поводом у Читаоници Градске библиотеке одржана је конференција за новинаре којој је присуствовао члан Градског већа за културу Вања Вученовић.
- У оквиру обележавања стогодишњице Првог светског рата, подржавамо пројекте и програме који доприносе култури сећања. Веома ми је драго што и Нови Сад, посредством Градске библиотеке учествује у овом значајном пројекту који се реализује у 18 земаља широм Европе. Позивам Новосађане да се одазову акцији и помогну да се на ближи, личнији и непосреднији начин допуни историографија и сазна све оно што је остало недоречено, а у вези са Великим ратом- изјавио је Вања Вученовић.
Од 2011. године, сакупљено је 400 000 записа, одржано је 150 дана сакупљања успомена, у 18 земаља, а Србија је ће бити последња земља која учествује у пројекту, у овој години. Учеснице пројекта у Србији су Библиотека града Београда, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” из Чачка и Градска библиотека у Новом Саду. Према речима директора Градске библиотеке у Новом Саду Драгана Којића овај пројекат има велики значај јер пружа прилику да породична сећања Новосађана, без задирања у власнишво буду трајно сачувана и учињена доступним, на најмоћнијој платформи Европе, када је реч о културној баштини.
Током дана сакупљања успомена у Градској билиотеци у Новом Саду 22. и 23. децембра, експерти из Државног архива и Градске библиотеке ће на лицу места дигитализовати породичне приче из Првог светског рата, тако да оне буду доступне у целом свету и сачуване за будуће генерације. Представник Еуропеане Душан Јовановић позвао је грађане Новог Сада и околине да донесу фотографије, писма, дневнике, одликовања, филмове или звучне записе, заједно са причама које прате повезане догађаје.
-Приче које су биле испричане само у кругу породице на овај начин ће постати заједничко сећање свих народа Европске уније о Првом светском рату. Подједнако су нам важне приче са обе стране фронта, као и ван линије фронта, које ћемо спојити са званичним подацима и народним предањима – истакао је Душан Јовановић.
Нови Сад, 16. децембар 2014. године