ИЗЛОЖБА "МИРКО И СЛАВКО-НИКАД РОБОМ" У КРЕАТИВНОМ ДИСТРИКТУ
Први југословенски високотиражни домаћи стрип о два партизанска курира Мирку и Славку представљен је у облику изложбе „Мирко и Славко-никад робом“ на 32 паноа у Креативном дистркту у Новом Саду. Изложба је резултат сарадње два највећа града у Србији, Новог Сада и Београда, односно Фондације „Нови Сад-Европска престоница културе“ и београдског омладинског позоришта „Дадов“.
Изложба је део „Града стрипа“ који се одржава у оквиру последњег програмског лука „Друга? Европа“ који у фокус ставља маргинализоване групе, алтернативне, бунтовне, авангардне и другачије изразе, недовољно видљиве. Креативни дистрикт тим поводом посетили су члан Градског већа Новог Сада за културу Далибор Рожић и секретарка за културу Града Београда Наташа Михаиловић Вацић.
- Драго ми је што смо на овом програму остварили сарадњу са Градом Београдом, односно са позориштем „Дадов“, јер то и јесте суштина наших активности у оквиру Европске престонице културе, да укључимо што више актера у креирање добрих културних садржаја. Ова занимљива изложба јесте такав садржај, и драго ми је што су славни Мирко и Славко представљени на нов начин и што су у служби уметности и културе. Сматрам да се Нови Сад добро представља као Европска престоница културе, да су реализовани фантастични инфраструктурни пројекти, где предњачи Креативни дистрикт као симбол транасформације на боље. Такође, позиционирали смо културу на важно место које јој припада и створили отворен простор за комуникацију, подједнако са установама културе и са невладиним сектором. Нека та „друга“ Европа буде она која нас уједињује, окупља око добрих пројеката и идеја – истакао је Далибор Рожић.
Како је предочено из Фондације „Нови Сад-Европска престоница културе“, кроз „Град стрипа“ Нови Сад приказује колико вреднује девету уметност, што се види и кроз актуелне изложбе о три века српског стрипа „Од Невена до Бетмена“, као и нове изразе попут стрипа на таписерији у оквиру изложбе „Хероји свакодневице“.
Изложба „Мирко и Славко-никад робом“ постављена је на Булевару деспота Стефана, испред објекта „Фабрика“ и отворена је до 30. октобра.
Нови сад, 28. октобар 2022. године