ФИНАЛНА ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ ЗАКОНА О ИЗМЕНАМА И ДОПУНАМА КРИВИЧНОГ ЗАКОНИКА
Члан Градског већа за управу и прописе Милан Ђурић заједно jе са државним секретаром Министарства правде Радомиром Илићем присуствоваo финалној јавној расправи о Нацрту закона о изменама и допунама Кривичног законика и образложењу нових законских решења предвиђених Нацртом. У оквиру округлог стола, којем су присуствовали и в.д. шефа Мисије ОЕБС у Србији Мајкл Ујехара, професор Правног факултета у Београду проф. др Зоран Стојановић и руководилац Програма за људска права и кривично-правни систем - Мисија ОЕБС у Србији Наташа Новаковић, разматране су и предложене одредбе о условном отпусту и казни доживотног затвора, као и оне које се односе на кривична дела против привреде, након чега је уследила дискусија.
На почетку јавне расправе, прусутнима су се обратили државни секретар Министарства правде Радомир Илић, председник радне групе која је радила на изменама и допунама Кривичног законика проф. др Зоран Стојановић, као и домаћин, члан Градског већа за управу и прописе Милан Ђурић.
- Велико ми је задовољство што данас присуствујем Округлом столу у оквиру финалне јавне расправе о Нацрту закона о изменама и допунама Кривичног законика. Чињеница да је текст предметног Нацрта израдила Радна група састављена од еминентних стручњака из области кривичног права у Србији, као и професора, судија, тужилаца и других релевантних чинилаца, сведочи о томе да је у питању озбиљан пројекат који ће свакако допринети развоју кривичног законодавства у нашој земљи. Важно је што је нацрт овог Текста израђен у циљу прилагођавања Кривичног законика актуелним потребама савременог света и стварним друштвеним односима, и што је усаглашен са европским стандардима. Надам се да ће Јавна расправа и овај Округли сто допринети што конструктивнијим примедбама и уочавању евентуалних могућности за побољшање Нацрта, и да ће Министарство правде затим предложити Влади пропис који ће погодовати општем бољитку. Када тај пропис буде усвојен на Народној скупштини, његова примена ће бити у рукама судија и тужилаца, а ми ћемо као земља имати један савремен и реалистичан Закон усаглашен са уставним и државним правним оквирима и правом Европске уније - рекао је у свом обраћању Милан Ђурић.
Текст Нацрта закона о изменама и допунама Кривичног законика израдила је радна група Министарства правде састављена од стручњака из области кривичног права, професора Правног факултета и Криминалистичко-полицијске академије, судија Врховног касационог суда, апелационих судова и виших судова, као и тужилаца и заменика тужилаца Републиког јавног тужилаштва, Тужилаштва за организовани криминал, апелационих јавних тужилаштава, као и представника Савета за борбу против корупције и Министарства правде.
- Изменама и допунама Кривичног законика уведено је осам нових кривичних дела против привреде. Овим је глава посвећена кривичним делима против привреде обогаћена и биће омогућено лакше доказивање кривичних дела против привреде, али оних кривичних дела везаних за корупцију. Након јавне расправе ћемо имати нове састанке Радне групе на којима ћемо разматрати све коментаре, а потом ћемо ући у нови круг јавне расправе и до краја јула доставити коначни предлог Нацрта Скупштини – рекао је државни секретар Радомир Илић.
Поред чланова радне групе, јавној расправи у Градској кући присуствовали су многобројни носиоци правосудних функција из Новог Сада, као и преставници адвокатуре, привредног сектора и стручне јавности.
Нови Сад, 28. мај 2015. године