Читај ми

ЂУРИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ 200 ГОДИНА ЛЕТОПИСА МАТИЦЕ СРПСКЕ: ЈЕДНО ОД НАЈВАЖНИЈИХ СТУБОВА КУЛТУРЕ НАШЕГ НАРОДА

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић обратио се на прослави 200-годишњице Летописа Матице српске, којој су писуствовали патријарх српски Порфирије, митрополит бачки Иринеј, саветник председника Владе Републике Србије Никола Бањац, покрајински секретар за науку и високо образовање Бранко Маркоски, председник Матице српске Драган Станић, уредник Летописа Селимир Радуловић и друге званице. На обележавању јубилеја прочитано је и писмо подршке председника Републике Србије Александра Вучића.
Градоначелник Ђурић је истакао да је Летопис најстарији књижевни часопис на свету, континуираног трајања и један од најважнијих стубова културе српског народа.
- Летопис је хроника српска и хроника о српству. Темељ наше духовне баштине и светионик у свим часовима таме и наде. Kрунски сведок наше прошлости и неприкосновени оријентир који дефинише нашу будућност. Гласник који нам указује да је од непроцењиве важности за све нас да изузетно наслеђе предака буде сачувано за добробит генерација које долазе. Све што је било значајно у српској мисли објављено је на страницама Летописа. Све што је било важно у светским оквирима, преко Летописа је стизало до Срба. Сваки лист Летописа је цигла у темељима наше куће, зидане стрпљењем, љубављу и преданошћу оних који су га градили, неговали и чували кроз векове - рекао је Ђурић.
Он је нагласио да је Нови Сад поносан што Летопис, као његов најблиставији симбол, 200 година говори човечанству да је наш народ имао одлучујућу улогу у многим важним историјским догађајима, да је народ који ствара и који од свог језика и своје културе прави мост ка светској баштини.
- Летопис је доказ, како би рекао Милош Н. Ђурић да Срби имају "часно коло везиља" који су уткали најизврсније и најлепше наслеђе српског народа у богати ћилим светске културе.   Због значаја за српски народ и културу, председник Републике Александар Вучић одликовао је Летопис највишим Сретењским орденом за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане. Нема никакве сумње да ће Летопис и даље бити извор мудрости, заједничка тачка ослонца и вредност по којој се препознајемо у међународним оквирима. Нека Летопис Матице српске траје као симбол наше слободе, наше културе и нашег трајног опредељења према неговању изврсности и изузетности - поручио је Ђурић.

Нови Сад, 1. новембар 2024. године