Читај ми

БЕСПЛАТНА ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ ХПВ ВИРУСА ТРЕЋУ ГОДИНУ ЗА РЕДОМ У НОВОМ САДУ

Обољења изазвана хуманим папилома вирусима (ХПВ) сврставају се у групу приоритетних здравствених проблема, а Град Нови Сад једина је локална самоуправа у Србији где већ трећу годину за редом деца, узраста од 12 до 18 година имају могућност да се бесплатно вакцинишу против ХПВ инфекција.

У оквиру Програма  из области пронаталитетне популационе политике, 2020. и 2021. године, реализован је програм Института за јавно здравље Војводине, под називом „Препоручена имунизација против ХПВ инфекције деце школског узраста у Новом Саду“ који је омогућио бесплатну вакцинацију деце, узраста од 12 до 18 година против ХПВ инфекција у Дому здравља Нови Сад. Захваљујући том пројекту, у Новом Саду је до сада апликовано 4400 доза за око 2000 децe.

Од јуна месеца ове године, пацијенти широм Србије имају могућност да о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање приме најсавременију деветовалентну вакцину. Тим поводом је у Новом Саду одржана конференција „Заједно против рака грлића материце – ХПВ НЕ” коју је организовало Удружење “Родитељ”, заједно са Министарством здравља, Институтом за јавно здравље Републике Србије, а уз подршку Министарства просвете. На конференцији је говорио члан Градског већа за здравство др Драган Стајић. Он је том приликом истакао да је превенција хуманог папилома вируса јако значајна јер је овај вирус међу главним узрочницима рака грлића материце и других карцинома.

- У циљу превенције ове болести Светска здравствена организација препоручује вакцинацију и то је најважнија ствар коју родитељи могу да учине за своју децу. Нови Сад је две године за редом био једина је локална самоуправа у Србији која је обезбеђивала средства за бесплатну вакцинацију деце, узраста од 12 до 18 година против ХПВ инфекција, у периоду када је у нашој земљи ова вакцина само препоручена, а њена цена таква да нажалост није доступна свима. То је био наш конкретан одговор у борби против рака грлића материце и пројекат на који смо изузетно поносни. Драго ми је што је смо послужили као пример добре праксе и што се имунизација сада спроводи широм Србије, а ми ћемо наставити да радимо на унапређењу репродуктивног здравља и здравствене заштите свих Новосађана - изјавио је др Драган Стајић.

Према речима прим. др Катарине Боричић из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ у Србији годишње око 1100 жена оболи од болести изазваих ХПВ вирусом и то представља један од приоритетних јавно-здравствених изазова са којим се наш здравствени систем суочава.

- Имунизација је кренула средином године и до сада је дистрибуирано 28 000, а апликовано око 14 000 доза. За сада имамо добар одзив пацијената и надамо се да ће све ићи у жељеном правцу и да у будућности више и нећемо говорити о обољењима ХПВ вируса као што је то случај у неким развијеним земљама- истакла је прим. др Катарине Боричић.

Са циљем да се подигне свест родитеља о важности имунизације против ХПВ инфекције и да би вакцинација била што боље прихваћена, конференција „Заједно против рака грлића материце – ХПВ НЕ” биће одржана у свим већим градовима Србије.

Нови Сад, 31. октобар 2022. године