Čitaj mi

MUZEJ GRADA NOVOG SADA - VII Smotra etnološkog i antropološkog filma

VII Smotra etnološkog i antropološkog filma

Priče iz života (ne)običnih žena

1. i 2. decembar 2011.
Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29, Novi Sad

Ulaz slobodan

P R O G R A M:

Četvrtak, 1. decembar, 19 časova

Đavolje kolo
Srbija, 24’, 2009.
rediteljka Tamara Popov

U selima istočne Srbije živi više od četrdeset vračara, gatara i proročica kod kojih svakodnevno dolaze ljudi u potrazi za spasom i nadom. Vođeni sopstvenim strahom oni ulaze u igru koje nisu svesni – „igru đavola“ – iz koje nema izlaza. Stranice crnih hronika ispunjene su ubistvima koja se dešavaju na teritoriji Srbije, a čiji počinioci navode crnu magiju kao motiv ubistva. Gde su granice sopstvenog straha? Šta smo sve spremni da uradimo kako bismo rešili lične probleme? Ovo su samo neka od pitanja koja postavlja film Đavolje kolo.


Jalba, jalba
Hrvatska, 25’22’’, 2010.
rediteljka Vlatka Vorkapić

Jalba je naziv za jednu od najstarijih tehnika tkanja i tkaninu, ali i za žensku kapicu. Jalba je nekada bila sastavni deo nošnje udatih žena iz sela Trg, pokraj Ozilja. Danas jalbu obnavljaju u restauratorskom zavodu, a savremene žene ponovo otkrivaju njenu lepotu izrađujući je u svojim lokalnim udruženjima. Film Jalba, jalba nam iz perspektive prošlosti i sadašnjosti donosi priču o jednom skrivenom, pa iznova otkrivenom, ženskom mikrosvetu.


Nedodirljiva
Nepal, 36’, 2009.
reditelj Rameš Kadka

Menstruacija je prirodan i univerzalan fenomen, ali za mnoge pripadnice udaljenih krajeva zapadnog Nepala ona predstavlja i deo tradicije duboko usađen u svakodnevni život. Žene iz Dungačalne tokom svog života provedu u proseku više od deset godina izvan svog doma, u čaupadi, skučenoj kući od blata namenjenoj ženama tokom menstrualnog perioda. Taj običaj je rasprostranjen među svim ženama, nezavisno od njihovog socijalnog ili ekonomskog statusa. Čau (nedodirljiva) je lokalni naziv za žene koje su tokom menstruacije izmeštene iz zajednice.

 

Petak, 2. decembar, 19 časova

Jelica Belović - blago narodne tradicije
Srbija, 23’, 2009.
rediteljka Helena Glušica

U „ženskoj istoriji“ etnologije nezaobilazan je rad Jelice Belović Bernadzikovske, koji se posebno zasnivao na istraživanju tradicijskog tekstila i afirmaciji ženskog vezilačkog rada. Pored naučnog i stručnog doprinosa etnologiji, ali i književnosti, značajno je njeno javno angažovanje na emancipaciji žena na početku 20. veka. Kroz priču o životu i radu Jelice Belović Bernadzikovski prikazana je i globalna društvena situacija na prelazu dva veka.


Lenkine kuvarice
Srbija, 33’, 2010.
reditelj Dejan Dejanović

Lenka Zelenović je samohrana majka bez stalnog zaposlenja. Ona svoje najintimnije strahove i uverenja ne skriva od javnosti, već kroz vez i kuvarice govori o njima. Lenkine kuvarice svojim autentičnim izrazom i odnosom prema životu izlaze iz polja tradicionalne tehnike i ulaze u polje savremene umetnosti. Ovo je priča o jednoj nesvakidašnjoj ženi i njenom glasu koji je našao načina da se čuje.

 

Moji ratovi – Vjera Fjalova
Češka, 24’, 2010.
rediteljka Jiržina Kosikova

Vjera Fjalova u jednom starom koferu čuva svoja nekadašnja pisma i slike iz Prvog i Drugog svetskog rata. Njene uspomene oslikavaju „istoriju u malom“ - životnu priču jedne „obične žene“ koja je u pozadini velikih istorijskih događaja dvadesetog veka.