Čitaj mi

RAD KOORDINACIONOG TELA ZA BORBU PROTIV NASILЈA U OSNOVNIM I SREDNЈIM ŠKOLAMA U NOVOM SADU

 

Skupština Grada Novog Sada je donela Mere za prevenciju nasilјa i zlostavlјanja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada, a u cilјu povećanja bezbednosti i stvaranja što bezbednije sredine za učenike osnovnih i srednjih škola i prevenciju nasilјa i zlostavlјanja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada.

Tom prilikom je obrazovano Koordinaciono telo za borbu protiv nasilјa u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada čiji je osnivač Skupština Grada Novog Sada.

Koordinaciono telo će primenjivati preventivne mere i aktivnosti u radu sa učenicima, nastavnicima, psihološko-pedagoškim službama. U preventivne mere spadaju i obavezne edukacije kroz stručne sastanke, radionice, tribine. Koordinaciono telo će primenjivati preventivne mere i aktivnosti u radu sa učenicima, nastavnicima, psihološko-pedagoškim službama. U preventivne  mere spadaju i obavezne edukacije kroz stručne sastanke, radionice, tribine namenjene učenicima i zaposlenima u školama, organizovanje stručnih skupova i seminara za predstavnike škola, kao i aktivna saradnja i komunikacija sa roditelјima učenika.

Koordinaciono telo će davati stručne preporuke navedenim licima i kontrolisati njihovu primenu. U skladu sa Priručnikom za primenu posebnog protokola za zaštitu dece i učenika od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama, Koordinaciono telo će aktivno sarađivati sa elektronskim i štampanim medijama. Koordinaciono telo će dva puta godišnje podnositi Skupštini Grada Novog Sada izveštaj o svom radu, odnosno o stanju bezbednosti učenika na teritoriji Grada Novog Sada.

Dostavlјanje tromesečnog izveštaja Koordinacionom telu o realizaciji preventivnih aktivnosti, problemima na polјu bezbednosti učenika i planovima radi njihovog prevazilaženja od strane osnovnih i srednjih škola. Na ovaj način steći će se uvid u efikasnost rada stručnih timova obrazovanih u osnovnim i srednjim školama, prvenstveno u njihov rad na prevenciji problema, a takođe će se postići aktivna saradnja i kontrola saradnje i komunikacije između svih učesnika, odnosno spolјnih faktora (Centar za socijalni rad, Ministarstvo unutrašnjih poslova) i unutrašnjih faktora (zaposleni u školama, psihološko-pedagoška služba, direktor) u zaštiti bezbednosti učenika. Izveštaji će dati pravu sliku o blagovremenosti prijavlјivanja nasilјa u školama i načinu reagovanja u takvim situacijama.

Povećanje broja dežurnih nastavnika za vreme velikog školskog odmora namenjenog učenicima i zaposlenima u školama, organizovanje stručnih skupova i seminara za predstavnike škola, kao i aktivna saradnja i komunikacija sa roditelјima učenika. Koordinaciono telo davaće stručne preporuke navedenim licima i kontrolisati njihovu primenu. U skladu sa Priručnikom za primenu posebnog protokola za zaštitu dece i učenika od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama, Koordinaciono telo će aktivno sarađivati sa elektronskim i štampanim medijama. Koordinaciono telo će dva puta godišnje podnositi Skupštini Grada Novog Sada izveštaj o svom radu, odnosno o stanju bezbednosti učenika na teritoriji Grada Novog Sada.

Povećanje broja dežurnih nastavnika za vreme velikog školskog odmora, radi obezbeđivanja efikasnog nadzora nad aktivnostima nekoliko stotina učenika, kako u dvorištu škole, tako i u školskim hodnicima, jer su upravo to mesta na kojima se događaju konfliktne situacije i nasilјe, čime bi se značajno preventivno psihološki uticalo na učenike.

Formiranje u osnovnim i srednjim školama Tima za borbu protiv nasilјa koga čine učenici, a koji će delovati paralelno sa Timom za zaštitu od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja, koga čine nastavici i direktori, a sve u cilјu vršnjačke edukacije kao značajnog faktora u jačanju svesti o opštoj bezbednosti u društvu.

Organizovanje gostovanja i panel-diskusija na Novosadskoj televiziji i RTV Vojvodina, u cilјu transparentnosti problema, kao i emitovanje tematskih emisija, u kojima bi svakog meseca „domaćin“ bila druga škola, kako bi se razvila svest o pojmu, vrstama i posledicama svih oblika nasilјa i zlostavlјanja.

Vršenje povremenog nenajavlјenog pregleda sadržaja školskih torbi, uz saglasnost Saveta roditelјa, u cilјu psihološkog uticaja na učenike, ali i preventivnog otkrivanja nošenja hladnog i vatrenog oružja. Preporuka osnovnim i srednjim školama, da uz saglasnost Saveta roditelјa, standardizuju uniforme, ili osmisle neki drugi vid prepoznavanja svojih učenika (na primer: majice sa logoom škole, duks, prsluk, kecelјa i slično). Preporuka da za vreme trajanja nastave, ulazna vrata i dvorište škole budu zaklјučani, uz poštovanje svih propisanih pravila o evakuaciji za slučaj hitnih situacija  (požara, poplava i slično).

Novi Sad, 27. januar 2014. godine