Читај ми

ПОЧЕО СТРУЧНИ СКУП О ЗЕЛЕНОЈ ИНФРАСТРУКТУРИ У НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присуствовао је отварању 2. Научно-стручног скупа и 4. Стручно-саветодавног скупа „Зелена инфраструктура, трендови и изазови данашњице“, у организацији Пољопривредног факултета и ЈКП „Градског  зеленила“, уз подршку Града Новог Сада. Стручни скуп се и ове године бави темом актуелних изазова и трендовима у области пејзажне архитектуре и хортикултуре.

-Европски шумарски институт, у септембру 2023. године, указао је част нашем граду доделивши нам признање „Европски град шума“ и тада смо били једнако поносни, као и када смо постали Европска престоница културе и Омладинска престоница Европе. Та одлука којом смо стекли трећу велику европску титулу, донета је тачно пре годину дана, на Међународни дан шума. Завршава се година титуле, и веома ми је драго да на овако леп и конструктиван начин заокружујемо годину, на Научно-стручном, али и саветодавном скупу организованим поводом обележавања Светског дана шума. Тема је планетарно веома актуелна, а тиче се зелене инфраструктуре, трендова и изазова данашњице на том пољу, што ће сигуран сам, веома значити стручњацима и људима из праксе, за даљу примену- рекао је градоначелник.

У име организатора, обратили су се и Јелена Прица из ЈКП „Градско зеленило“, декан Пољопривредног факултета проф. др Недељко Тица и директор Департмана за воћарство и шеф Катедре за хортикултуру и пејзажну архитектуру проф. др Саша Орловић. Међу учесницима овогодишњег скупа била су позната и цењена имена и било је речи о последицама олујног невремена које је погодило Град Нови Сад у јулу 2023. године, као и о катастру зеленила. Поменуто је и да је Град Нови Сад израдио Географско-информациони систем зелених површина у граду, и да је тај систем основа за формирање Катастра зеленила, а да су у току су радови на попуњавању базе.

- У последњих десетак година, засађено је преко 40 000 садница разних врста. Нови Сад свакодневно ради на унапређењу зелене инфраструктуре, а додатно и интензивно ангажовање на том пољу имамо поготово након два јулска невремена, која су била погубна по наш „зелени фонд“. Са научним установама и институцијама, припремили смо дугорочни, петогодишњи план за обнову зеленила у граду, а озелењавање које и даље траје, спроводи се редовно већ месецима под називом „Садимо сада за будућност Новог Сада“ – закључио је градоначелник Ђурић и поручио да је Град Нови Сад увек ту као логистичка подршка науци и струци у очувању и одрживом управљању зеленилом и шумама.

Нови Сад, 21. март 2024. године