Читај ми

ОБЕЛЕЖЕН 21. МАРТ - СВЕТСКИ ДАН ПОСВЕЋЕН ОСОБАМА СА ДАУНОВИМ СИНДРОМОМ

Чланица Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Данијела Костић, присуствовала је обележавању Светског дана особа са Дауновим синдромом и 20 година рада „Удружења за подршку особама са Даун синдромом Нови Сад“, које је одржано у Културној станици Еђшег.

Светски дан особа са Дауновим синдромом се обележава широм света од 2006. године са основним циљем да се јавност информише о овом синдрому, а сваке године се акценат ставља на одређену тему. Светски дан особа са Дауновим синдромом 2024. године посвећен је стереотипима који су присутни према овој популацији. Стереотипи се често заснивају на ограниченим информацијама, па се зато јавност позива да боље упозна особе са Дауновим синдромом и тако донесе своје мишљење о њима.

Обраћајући се присутнима Данијела Костић је истакла да је изузетно важно да се скрене пажња јавности на особе са Дауновим синдромом, и да се пре свега утиче на смањивање дискриминације.

- С друге стране, правилним односом према таквим људима, у смислу једне подстицајне климе, како у породици тако и шире позитивно делује на њихов развој и уклапање у друштвену средину. Град Нови Сад настоји да у пуној мери пружи подршку свима који са баве обезбеђивањем бољих услова за живот особама којима је потребна додатна подршка. Јер, особе са Дауновим синдромом можда личе једни на друге, али личе и на чланове својих породица, имају свој индивидуални идентитет, интересовања, свиђања и несвиђања, дарове и таленте, баш као и сви други, и имају право да их третирају као и друге људе – рекла је Данијела Костић.

Удружење је основано пре 20 година са циљем да унапреди друштвени положај особа са Даунoвим синдромом и чланова њихових породица. У рад Удружења укључене су особе са Дауновим синдромом, друге особе са интелектуалним инвалидитетом, чланови породица, стручњаци и волонтери. Током целе године организују се различите активности у просторијама Удружења, као што су креативне радионице, часови плеса, часови физичке активности, затим предавања са циљем унапређења здравља, превентивни прегледи, радионице унапређења животних вештина, гостовања стручњака из различитих области, али и и различите прославе.

Председница Удружења Виолета Поповић истакла је да се Дан особа са Даунoвим синдромом ове године обележава под слоганом „Крај стереотипа“.

- Стереотип је постављена идеја коју људи имају о томе какав је неко или нешто. Они могу бити позитивни, негативни или неутрални, али су често нетачни или погрешни! Стереотипи се често заснивају на ограниченим информацијама или личном искуству, а могу бити појачани начином на који је нешто представљено у медијима или културним порукама. Једном формиран, стереотип може бити тешко променити. Зато се људи широм света позивају да боље упознају особе са Дауновим синдромом и тако донесу своје мишљење о њима – закључила је Виолета Поповић.

Нови Сад, 21. март 2024. године