Čitaj mi

ODRŽAN OKRUGLI STO O ZAPOŠLjAVANјU OSOBA SA INVALIDITETOM

Pomoćnica gradonačelnika Novog Sada Ljilјana Koković prisustvovala je okruglom stolu  „Zapošlјavanje osoba sa invaliditetom – podrška i prepreke“ koji organizuje Unija poslodavaca Srbije. Okrugli sto je okupio predstavnike lokalne vlasti, Nacionalne službe za zapošlјavanje, školstva, zdravstva, ustanova kulture, poslodavce, osobe sa invaliditetom i predstavnike nevladinih organizacija koji su ukazali na primere dobre prakse i probleme, koji podstiču ili onemogućavaju inkluziju osoba sa invaliditetom, uklјučujući zapošlјavanje.

-Grad Novi Sad nastoji da putem različitih mera pobolјša položaj osoba sa invaliditetom, i one se realizuju kroz delovanja resornih uprava. Jedna od tih mera je i pozitivna diskriminacija koju praktikujemo kada je reč o aktivnoj politici zapošlјavanja gde prednost dajemo teže zapošlјivim kategorijama stanovništa u koju spadaju i osobe sa invaliditetom. Takođe, podstičemo i ličnim primerom pozivamo kompanije da sarađuju sa preduzećem „Des“, u kojem preko 60 posto zaposlenih čine osobe sa invaliditetom. Nastojimo da primenjujemo standarde o pristupačnosti u svim oblastima, u što većoj meri. I dalјe je, možda, najvažnije uklanjanje prepreka koje nisu materijalne prirode, odnosno prevazilaženje predrasuda i strahova proisteklih iz nedovolјnog poznavanja tematike. Osobe sa invaliditetom mogu da doprinesu društvu i to čine svakodnevno. Moramo obezbediti sistemsku podršku licima sa invaliditetom, a krajnji cilј je njihovo osamostalјivanje na najvišem nivou, od čega korist ima društvo u celini- rekla je Ljilјana  Koković.

Direktorka za međunarodnu saradnju Unije poslodavaca Srbije Dejana Kuzmić je rekla da je  okrugli sto organizovan u  nameri da pobolјša položaj osoba sa invaliditetom, posebno kad je reč o zapošlјavanju.

- Zapošlјavanje predstavlјa jedan od najbitnijih mehanizama kada je u pitanju uklјučivanje osoba sa invaliditetom u sve sfere društvenog života. Međutim, ne možemo se oslanjati samo na zapošlјavanje i poslodavce, jer svaka osoba koja dolazi na tržište rada formira samu sebe kroz obrazovanje, kulturu, informisanje, kao i društvene mreže itd. Postavlјa se takođe i pitanje fizičke dostupnosti, kako stići od jedne do druge tačke i da li postoji adekvatan prevoz za osobe sa invaliditetom. Inkluzija osoba sa invaliditetom  je propisana raznim zakonskim propisima počevši od Ustava preko Zakona o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom. Inkluziju čine ne samo oni koje treba ubaciti u sve sfere  društvenog života, nego su u pitanju i oni koji ih uklјučuju u taj društveni život- rekla je Dejana Kuzmić i dodala da prema dosadašnjim iskustvima osoba sa invaliditetom, na žalost, većina stvari koja se proklamuje u teoriji nije ista i u praksi, te je apelovala da se poveća svest javnosti o pravima i položaju ove grupacije.

Novi Sad, 22. novembar 2017. godine