Читај ми

ДОДАТНИ ШАЛТЕРИ ЗА ПОРЕСКЕ ОБВЕЗНИКЕ КОЈИ ИМАЈУ ПРИМЕДБЕ НА РЕШЕЊА

Градска пореска управа Новог Сада је 2011. године укрстила податке са ЈКП ''Информатика'' када је у базу података Пореске управе уврштен и одређен број грађана који плаћају рачуне обједињене наплате, а нису власници некретнине. Од 2011. до данас је на основу жалби у таквим случајевима Управа сторнирала поменута решења. Како смо из медија сазнали да и даље постоје такви појединачни случајеви Пореска управа позива те грађане да се јаве и уложе жалбу или приговор на решење, и извињава им се због доживљене непријатности.

У намери да се што пре исправе евентуалне грешке и расправе спорна питања у вези са врстом и износом обавезе Управа ће отворити додатне шалтере у Градској кући, Трг слободе бр. 1. Поред већ активних 6,7 и 8, за грађане који имају примедбе радиће и шалтери 9 и 11, од понедељка 18. августа 2014. године, радним данима од 8.00 до 15.00 часова. Такође, порески обвезници за све информације могу се обратити Градској пореској управи, Булевар Михајла Пупина бр. 3, 4. спрат, соба 408, као и телефоном на број 4871-751 или на меил адресу gpu@novisad.rs , радним данима од 8.00 до 15.00 часова.

Решавање жалби и приговора из ове године биће приоритет Управе, и у најкраћем року ће сва решења за које се утврди да је пореска обавеза неправилно исказана бити исправљена и замењена. Након персоналног поjaчања службе принудне наплате Управа ће изврштити ревизију пореских пријава за које се сумња да су обвезници у претходним годинама значајано умањивали пореску основицу.

Иначе Пореска управа Града Новог Сада донела је 140 578 решења о порезу на имовину за физичка лица, за Нови Сад и Петроварадин, што је око 3 500 решења више у односу на прошлу годину. До кашњења од месец и по дана, дошло је само због измена Закона о порезу на имовину и примене новог система обрачуна. Иако се у медијима помињу само појединачни случајеви грађана који су добили увећан порез на имовину, важно је да се ствари представе објективно и истакне да има и оних који ће ове године плаћати мањи порез због формирања 5 зона које се узимају у обзир приликом обрачуна. Ту се пре свега мисли на неке делове Телепа, Адице, Видовданско насеље, Клису, Слану бару и Сајлово.

Градска пореска управа је вредност непокретности одредила значајно испод оне из података добијених од Републичке управе јавних прихода и Завода за статистику.

- Сви грађани који су ранијих година реално приказивали вредност своје непокретности ове године ће применом новог Закона о порезу на имовину добијати решења са увећањем пореза од 10- 30% у зависности од зоне. Међутим, постоје и они који су применом некадашњег коефицијента квалитета драстично смањивали тржишну вредност некретнине и у тим случајевима се повећање креће од 40-60%, али на срећу нема много таквих случајева у односу на ове прве. Лажна је вест из неких медија да је у неким случајевима повећање и до 300%, а још горе је што се то приказује као масовна појава. Дао сам налог да се сви овакви случајеви испитају и до сада нисмо пронашли нити један овакав пример, а нисмо пронашли ни конкретан случај из медија тако да отворено изражавам сумњу да он стварно и постоји – истиче члан Градског већа за финансије Дејан Мандић.

Нови Сад, 15. август 2014. године