Читај ми

РЕГУЛИСАЊЕ ИЗВОЂЕЊА УМЕТНИЧКОГ И ЗАБАВНОГ ПРОГРАМА НА УЛИЦАМА

Члан Градског већа за културу Вања Вученовић присуствоваo je панел дискусији о иницијативи за регулисање извођења уметничког и забавног програма на улицама Новог Сада коју су организовалe Градска управа за културу и Уметничка асоцијација „Inbox“. Поред представника организатора, учесници дискусије били су представници Комисије за разматрање захтева извођача културног и артистичког програма Града Београда, као и улични свирачи из Новог Сада.

- Циљ је да у догледно време институционално регулишемо извођење уметничког и забавног стваралаштва на улицама. То питање регулисано је у свим значајним европским метрополама и сматрамо да Град Нови Сад, као кандидат за Европску престоницу културе, треба да уреди ту област. Сврха је да наступање на улици подигнемо на виши ниво. Данас је то превасходно социјална категорија, а жеља нам је да подигнемо квалитет културног живота на улицама Града Новог Сада, тако што ћемо увести критеријуме како би сви они који квалитетно раде у култури добили прилику да се представе, под јасно утврђеним мерилима. Тај процес ће трајати одређено време, кроз трибине сличне овој, како бисмо саслушали све актере који имају интерс да се ово питање регулише – истакао је Вања Вученовић и додао да уређење те области може позитивно допринети децентрализацији културе, односно већој понуди културних програма у свим деловима града.

Директор Фестивала уличних свирача Борислав Бељански рекао је да је уметничка асоцијација „Inbox“, која већ 15 година организује Фестивал уличних свирача, по природи заинтересована за уређивање те области наступања.

- Циљ нам је да, уважавајући искуства других градова, применимо најбољи модел у Новом Саду. Улица је идеално место за представљање уметничких, културних и забавних садржаја и желимо да у сарадњи са Градом на најбољи начин решимо то питање – нагласио је Бељански.

Председник Комисије за уличне забављаче на територији Града Београда Дарко Главаш рекао је да је у том граду пре четири године почео да се уводи ред на уличној сцени, јер она утиче на целокупну слику града. Како је објаснио постоје аудиције где стручни жири оцењује извођаче, који потом бивају распоређени на неку од 120 локација које одређује градска управа.

- Добијање локације зависи од квалитета програма. Уметници не плаћају накнаду за локацију, нити имају друге финансијске обавезе – изјавио је Дарко Главаш. Панел дискусија у старој стрељани ''Еђшег'' само је увод у низ догађаја у оквиру иницијативе за регулисање извођења уметничког садржаја на јавним површинама у Граду Новом Саду.

Нови Сад, 11. јун 2015. године