Најчешћа питања грађана у вези са грипом
Најчешћа питања о вирусу А(Х1Н1)
преузето са сајтова Института за јавно здравље Војводине и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут"
- Шта је то вирус АХ1Н1?
Реч је о грипу који је нова врста вируса која проузрокује болест код људи. Овај вирус има два гена вируса грипа који нормално кружи код свиња у Европи и Азији, затим птичји ген, као и људски ген. Научници ову комбинацију вируса називају “qуадрупле реассортант”, односно комбинација четири вируса из четири извора обједињена у једном вирусу. Нови Х1Н1 вирус грипа (често називан „свињски грип”), код људи је откривен априла 2009. године у Сједињеним Америчким Државама. Вирус се преноси са човека на човека, као и обични сезонски грип.
- Шта је то свињски грип?
Свињски грип је веома заразно акутно респираторно обољење свиња проузроковано једним од неколико типова вируса свињског грипа А са великом учесталошћу оболевања и малом смртношћу (1–4%). Вирус се међу свињама шири капљичним путем, директним и индиректним контактом и преко свиња асимптоматских носилаца вируса (без знакова болести). Епидемије код свиња се јављају у току целе године, с тим што се број оболелих животиња у областима са континенталном климом повећава током јесењих и зимских месеци.
Већина земаља рутински спроводи вакцинацију свиња против ове болести. Вируси свињске инфлуенце су најчешће типа Х1Н1, али и други подтипови такође циркулишу међу свињама (Х1Н2, Х3Н1, Х3Н2 ). Свиње могу да буду инфициране и вирусима птичијег и сезонског хуманог грипа, а могу да буду заражене и са више различитих типова вируса грипа истовремено, што омогућава мутирање вируса. Оваквом мутацијом настаје нови тип вируса грипа. Иако су вируси свињског грипа у нормалним околностима специфични за врсту и инфицирају само свиње, они могу понекад да прескоче баријеру врсте и изазову обољење код људи.
- Које су последице по људско здравље?
Епидемије и појединачни случајеви оболевања људи од свињског грипа и досада су повремено регистровани. Клинички симптоми су слични симптомима сезонског грипа, мада могу да варирају од потпуног одсуства симптома до тешког запалења плућа са смртним исходом. Због сличности симптома са сезонским грипом и другим инфекцијама горњих респираторних путева, већина оболелих од свињског грипа открива се случајно кроз надзор над сезонским грипом. Случајеви без клиничких симптома или благи облици болести могу остати непрепознати и због тога је права учесталост оболевања људи од свињског грипа непозната.
- Где су регистровани случајеви оболевања међу људима?
Од увођења Међународног здравственог правилника 2007. године (ИХР), Светској здравственој организацији (СЗО) су пријављени случајеви оболевања људи од свињског грипа у Америци и Шпанији.
- Како човек може да се зарази?
Људи се обично инфицирају вирусом свињског грипа преко заражених свиња, међутим, у појединим случајевима нема података о таквој врсти изложености. Регистровани су случајеви преношења вируса свињског грипа са човека на човека, за сада само код људи који су били у блиском контакту са оболелим особама.
- Да ли је безбедно јести свињско месо и производе од свињског меса?
Да. Није забележено да се свињски грип преноси на људе конзумирањем свињског меса које је на правилан начин припремљено и термички обрађено. Температура од 700Ц убија вирус свињског грипа, што одговара општим препорукама за безбедну припрему свињског и другог меса.
- У којим земљама се бележе епидемије грипа међу свињама?
Према Светској здравственој организацији за заштиту животиња (ОИЕ), свињски грип не подлеже обавезном пријављивању, па распрострањеност овог обољења међу животињама није позната. Болест се сматра ендемичном у Сједињеним Америчким Државама. Епидемије свињског грипа међу свињама су регистроване у Северној Америци, Јужној Америци, Европи (Велика британија, Шведска, Италија), Африци (Кенија) и деловима источне Азије, укључујући Кину и Јапан.
- Ризик од пандемије?
Претпоставка је да већина људи, посебно оних који немају стални контакт са свињама, нема имунитет према вирусу свињског грипа. Уколико се вирус свињског грипа промени тако да стекне способност да се преноси са човека на човека у ширим размерама може да дође до пандемије. Последице пандемије је тешко предвидети јер зависе од: вируленције вируса, постојећег имунитета у популацији људи, заштите стечене током сезонске инфекције вирусом грипа (уколико постоји) и од здравственог стања појединца.
Најчешћа питања о вакцинацији
- Да ли је вакцина против новог грипа АХ1Н1 потпуно безбедна?
Вакцина против новог грипа безбедна је исто као и вакцина против сезонског грипа, што су показала истраживања Светске здравствене организације и Европске агенције за лекове пре него што је започета њена дистрибуција. Она је тестирана и у Агенције за лекове и медицинска средства Србије као и свака друга вакцина. За њу су спроведена и додатна испитивања због утврђивања дозе коју је потребно примити да би се вирус сузбио. Вакцина је тренутно најсигурнија заштита од грипа јер једина ствара посебан имунитет против пандемијског грипа.
- Да ли вакцину треба да приме труднице?
Труднице су сврстане у тзв. приоритетну групу, тј. у групу која би обавезно требало да буде вакцинисана, јер истраживања показују да код жена у другом стању које се заразе вирусом АХ1Н1 постоји 10 пута већа вероватноћа да ће бити хоспитализоване и да ће њихово стање захтевати интензивну негу него код остатка популације. Искуства у свету показују да су од 7 до 10 одсто укупног броја оних који су се нашли на болничком лечењу због новог грипа управо труднице. Треба имати на уму да корисни ефекти вакцине далеко надмашују њене потенцијалне споредне ефекте, тако да је много сигурније вакцинисати се него се не вакцинисати кад је реч о заштити против вируса АХ1Н1. У нашој земљи је регистрован смртни исход од грипа код оболеле труднице, а поред тога још неколико трудница је у циљу спашавања живота на апаратима за механичку вентилацију.
- Да ли се препоручује вакцинисање деце и који су нежељени ефекти?
Да, код деце старије од шест месеци вакцинисање је обавезно, уколико не желите да вам се дете разболи од новог грипа. Најчешћа реакција на вакцину против новог грипа код деце слична је реакцијама које су већ виђене код деце приликом вакцинације против сезонског грипа – најчешћа пропратна последица вакцинације могу бити болови на месту где је вакцина примљена и главобоља, а може се јавити и повишена температура у трајању до 48 сати. Све реакције су пролазног карактера и не остављају никакве последице.
- Колико вакцинација помаже да се заштитимо од грипа и може ли да оболи онај ко је примио вакцину?
Вакцина је једина сигурна заштита против новог вируса, али треба имати на уму да ниједна вакцина не пружа 100 одсто заштите. Вакцинацијом се значајно смањује број смртних исхода и тежих облика обољевања. До сада нису забележени смртни случајеви који се повезују са вакцинацијом. Онај ко се вакцинише не штити само себе, већ се одговорно односи према свим људима са којима је у контакту, према својој породици, пријатељима, колегама са посла итд. Уколико се неко вакцинише, а ипак оболи од новог грипа, имаће блаже симптоме болести.
- Ко препоручује примање вакцине против новог грипа?
Изабрани лекар препоручује вакцинацију својим пацијентима, а првенствено приоритетним групама – особама са хроничним обољењима, трудницама и деци старијој од шест месеци, а такође и свим грађанима, јер је вакцина најсигурнија заштита од новог грипа.
- Који се споредни ефекти очекују приликом вакцинације против новог грипа?
Споредни ефекти веома су ретки и исти су као и реакције на сезонску вакцину. Обично могу да проузрокују локалне реакције као што су бол, оток и црвенило на месту примања вакцине. Мање учестали симптоми су општи симптоми као што су повишена температура, болови у мишићима, малаксалост, вртоглавица, мучнина, повраћање или главобоља. Ови симптоми су благи и не захтевају медицинску негу, а трају највише два дана. Вакцина у малобројним случајевима може проузроковати и алергијске реакције као што су осипи, свраб или оток. Ипак, то су све благи симптоми у односу на све њене предности и степен заштите коју пружа против новог грипа, јер је вакцина најсигурнија заштита.
- Да ли ће сви грађани примити вакцину истог квалитета?
Сви грађани ће примити исте вакцине јер су дозе набављене од једног произвођача. До забуне око тога да ли се неко вакцинише квалитетнијом вакцином, а неко не дошло је у појединим земљама где су се у различитим подручјима куповале различите вакцине.
Србија је увезла најквалитетнију вакцину против грипа АХ1Н1, и не треба бити у дилеми да ли се вакцинисати или не, јер вакцинацијом штитите своје здравље, али и здравље људи у свом окружењу.
- Да ли је до сада било извештаја о озбиљним реакцијама и нежељеним последицама вакцинације?
Закључно са половином децембра, након што је дато 4.500.000 доза вакцине коју ћемо и ми применити, није било озбиљних реакција и ниједна животно угрожавајућа реакција. Светска здравствена организација и агенције за лекове и епидемиолошке службе у свим земљама света прате ток имунизације.
Иако су у неким медијима у свету изнете сумње о повезаности вакцине и смртног исхода код људи који су је примили, истраживањем се није дошло до узрочне повезаности, па се самим тим не може говорити да је вакцина проузроковала смрт.
Насупрот томе, анализе говоре да се имунизацијом спречава појава болести, могућност теже болести или смртног исхода.
- Да ли вакцина може да проузрокује појаву нервног обољења познатог као Гилен-Баров синдром?
Гилен-Баров синдром повезује се са вакцинацијом против свињског грипа из 1976. године. Током вакцинације против грипа АХ1Н1 није утврђено да је вакцина узрок обољевања од овог нервног обољења. Стога, нема разлога за страх. Према подацима Светске здравствене организације, током досадашњег процеса вакцинације у свету (а вакцинисано је 65 милиона људ) није забележен ниједан случај Гилен-Баровог синдрома.
- Да ли ће вакцина бити сигурно и по процедури дистрибуирана у домове здравља, без умањивања њене делотворности у процесу транспорта?
Вакцине се у нашој земљи чувају и транспортују искључиво према препорукама и законским регулативама највиших светских медицинских организација, између осталог и Светске здравствене организације. Вакцине ће у Институту „Торлак“ бити чуване у идеалним условима, на температури између два и осам степени, како се не би прекидао температурни низ, а до института и завода за јавно здравље биће превожене посебно опремљеним возилима са најсавременијим електронским уређајима за праћење температуре. Дакле, обезбеђени су сви потребни услови и вакцина је потпуно безбедна.
- Како ће се спроводити вакцинација?
Чим вакцину одобри наша Агенције за лекове и медицинска средства (очекује се да ће то бити до 17. децембра), вакцинација ће почети. Процес вакцинације одвијаће се према приоритетима: у првом кругу биће вакцинисана здрава деца старија од шест месеци до две године старости и особе старије од 6 месеци са хроничним болестима, труднице после трећег месеца трудноће, запослени у здравственим установама и јавном сектору, а потом и остали грађани Србије.
Лекари из домова здравља позиваће пацијенте телефоном, истицаће плакате у својим установама, разговараће са грађанима о неопходности вакцинисања, а велику улогу имаће и медији. Ово ће бити најмасовнија вакцинација до сада. Обављаће се на више од хиљаду пунктова уз земљи, а тим за вакцинацију на сваком пункту бројаће по три члана, па се очекује да ће бити омогућено да се дневно вакцинише око 80 особа.
- Да ли постоји разлика између вакцине против вируса АХ1Н1 и обичне вакцине?
Постоји разлика у самом саставу вакцине: вакцина против новог грипа садржи само сој вируса Х1Н1, у циљу заштите имуног система од тог вируса, док вакцина против сезонског грипа садржи коктел вируса Х3Н2, редовног сезонског грипа Х1Н1, као и вирус сезонског грипа типа Б. Због тога се саветује примање и једне и друге вакцине.
- Због чега је прескочена редовна процедура за добијање дозволе за дистрибуцију вакцине и да ли можемо бити сигурни у њен квалитет?
За прављење вакцине против сезонског грипа потребно је од пет до шест месеци. Исто важи и за вакцину против грипа АХ1Н1. Вакцина је прошла најстроже контроле у Европи и неке земље су због тога одлучиле да је не проверавају додатно у националним агенцијама.
Због пандемије новог грипа и неопходности да вакцинација што пре започне, у нашој земљи је скраћена процедура провере квалитета, безбедности и ефикасности, али вакцина неће бити пуштена у промет све док стручњаци не буду потврдили њену безбедност.
За све анализе које морају бити урађене потребно је најмање 15 дана. Процедура за стављање вакцине у промет је само убрзана, како би вакцина што пре била на раполагању грађанима Србије и како би се они што је могуће раније заштитили од новог вируса.
- Како је направљена вакцина против грипа Х1Н1?
Постоји редовна процедура по којој се прави једна вакцина. Наиме, глвни центри за инфлуенцу СЗО најпре су идентификовали и тестирали вирус, затим га доставили произвођачима вакцина који су га убризгали у милионе јаја у којима се он потом множио. Због тога особе које су алергичне на јаја, перје и живинско месо не могу да приме вакцину против грипа зато што се неки састојци из јаја употребљавају и у процесу производње вакцине. Уследило је издвајање елемената новог вируса који су потом прочишћени и развијени у вакцину.
- Зашто се ова вакцина даје убодом у раме?
Препорука стручњака је да се она даје на тај начин. Вакцина која се даје у раме направљена је од оних вируса који су прочишћени тако да у људском организму не могу да произведу грип, али зато стимулишу имуни систем да изазове сопствену заштиту против вируса.
- Колико времена је потребно да се после вакцинације развије имунитет?
Имуни одговор почиње одмах, а у зависности од имуног система организма особе која прима вакцину, неопходно је да прође око три недеље до потпуног имунитета Ниједна вакцина не може почети да делује одмах по примању, али вакцинација је најкраћи пут ка заштити од новог грипа.
- Да ли се истовремено може примити и вакцина против сезонског грипа?
Може али место апликације односно ектремитет мора да буде различит. Уколико се не дају истовремено потребно је да временска разлика буде најмање три недеље.
- Да ли сезонска вакцина штити и од новог грипа?
Не, и због тога се саветује онима који су примили сезонску да приме и нову, против вируса АХ1Н1.
- Да ли сме да се вакцинише особа која има температуре и прехладу?
Вакцинисање се код ових људи саветује тек после проласка прехладе, о чему морате да се посаветујете са својим изабраним лекаром, који ће вас посаветовати када то можете урадити, јер он једини може тачно да процени када треба да се вакцинишете.
- Ко не сме да се вакцинише?
Вакцина се не даје особама које имају алергију на јаја, живинско месо и перје, зато што се неки састојци из јаја употребљавају у процесу њене производње. Они који су склони другим врстама алергија (попут поленске) не спадају у групу људи код којих би могле да настану контраиндикације. Вакцину не смеју да приме ни особе код којих је доказана тешка реакција на раније вакцинације против грипа.
- Да ли је истина да вакцина против новог грипа садржи живу?
Живе у вакцини има онолико колико је има у конзерви туњевине. Једна доза садржи око 25 микрограма живе, док, поређења ради, у конзерви туњевине има око 28 милиграма живе. Вакцина је упакована у бочице које се могу употребљавати више пута и због тога садрже такозвани конзерванс који спречава да вакцина постане неупотребљива самим отварањем бочице. Дакле, вакцина не садржи штетне састојке и потпуно је безбедна за све. Овај конзерванс и жива у њему је један од најбезбеднијих на свету. Спроведена су испитивања којима је научно доклазано да се сав садржај живе који се унесе вакцинацијом, излучује из организма преко бубрега у року од 24 часа, тако да жива унета на овај начин не доводи до неуролошких поремећаја. Готово све мртве вакцине у свету, осим у САД садрже овај конзерванс.
- Које састојке садржи вакцина?
Састојци вакцине су следећи:
- Антиген на који се ствара имунитет: хемаглутинин и неураминдаза од соја вируса А/Цалифорниа/7/2009 (Х1Н1)в сличан соју (X-181) у количини од 7,5 микрограма који се налази у 0,5 мл вакцине;
- Адјуванс или помагач: МФ59Ц.1, који побољшава и појачава имунолошки одговор и има за циљ да дуже привуче ћелије имуног система како би се створила већа количина антитела. Он садржи 9,75 мг сквалена који се иначе нормално налази у организму у много већој количини када се прерађује холестерол. Поред њега ту су и помоћне супстанце 1,175 мг полисорбата 80 и 1,175 мг сорбитан триолеат. Количине одговарају дози од 0,5 мл вакцине.
- Остали састојци су конзерванс тиомерсал и друга једињења које имају за циљ да обезбеде заштиту и стабилност вакциналног антигена од утицаја из спољашње средине.
- Који су нежељени ефекти нове вакцине?
У протеклих неколико месеци против новог грипа вакцинисано је око 65 милиона људи и до сада нису забележени озбиљнији здравствени проблеми. Најчешћи нежељени ефекти вакцинације били су грозница, мучнина, главобоља, алергијске реакције и бол на месту примања вакцине, али те реакције су биле очекиване, јер се догађају приликом сваке вакцинације, што потврдује чињеницу о безбедности вакцине. Наведени симптоми су благи у односу на све предности и степен заштите коју вакцина пружа против новог грипа, јер је она најсигурнија заштита.
- Може ли једна особа да оболи два пута од вируса АХ1Н1?
По правилу, сваки пут када особа оболи од било ког вируса грипа, у њеном телу развија се имунитет на тај вирус. Зато је мало вероватно да исти човек два пута оболи од грипа у једној сезони. Изузетак су људи са ослабљеним имуним системом, који не успевају да развију потпуни имунитет током инфекције. Треба водити рачуна о томе да је могуће да особа у истој сезони оболи од два различита вируса грипа, односно, од сезонског и пандемијског Х1Н1. Зато је вакцинација против оба грипа најбоље решење за заштиту од њих.
- Колико дуго вакцина штити људски организам?
Антитела која се стварају након вакцинације трају најмање шест месеци до око годину дана. Зато је неопходно вакцинисати се против грипа сваке године.
- Када ће почети вакцинација за грађане који нису у приоритетној групи? Да ли је погрешно примити вакцину после најављеног највећег таласа епидемије?
Вакцинација за грађане који не спадају у приоритетну групу почиње после вакцинисања приоритетних група, здравствених радника и запослених у јавном сектору. Није касно да се вакцина прими после таласа епидемије, јер пандемијски ток траје пуних 18 месеци.
Никада се не зна да ли ће неко оболети на почетку или на крају, и зато је важно примити вакцину оног тренутка када она постане доступна. Вакцина ће бити довољно за све јер је њихов број наручен на основу препорука Светске здравствене организације, Министарства здравља и епидемиолога, након упознавања са подацима о томе колико у нашој земљи има људи који су под већим ризиком од обољевања од грипа. Тако, они који добију вакцину аутоматски штите и оне људе који нису вакцинисани.
- Ко одређује ко су приоритети за примање вакцине? Да ли је први број доза довољан за све медицинско особље, труднице и децу млађег узраста?
Србија ће набавити три милиона доза вакцина против новог грипа, што је довољно за вакцинисање готово половине становништва. За приоритетне категорије, које ће бити вакцинисане у првом таласу, у току децембра, обезбеђено је довољно доза. Приоритете за примање вакцине препоручује Светска здарвствена организација. У приоритетне групе спадају старији од шест месеци која болују од хроничних обољења дисајних путева и срца, бубрега, јетре, малигних болести и других стања смањене отпорности, труднице, здрава деца узраста од 6 месеци до 2 године страости. Након њих следе здравствени радници, запослени и смештени у установама социјалне заштите и запослени у јавним службама.
- Да ли треба да се вакцинишу и они који су имали симптоме грипа, а није утврђено да је у питању био нови вирус? Уколико су већ имали вирус, а вакцинишу се, да ли им се може десити нека компликација?
Препоручује се вакцинисање чак и ако је неко прележао грип, а није сигуран да се радило о новом вирусу. Уколико је човек прележао грип, он има заштитна антитела, а вакцинација ће само побудити додатно стварање антитела, а не компликације. Стога се вакцинација препоручује свима јер представља најсигурнији облик заштите против новог грипа и ствара имунитет који штити од евентуалнг новог обољења.
- Да ли вакцина против грипа може да проузрокује појаву хроничне болести?
Вакцина не може да проузрокује болест. Досадашња истраживања не указују на то да вакцине против грипа могу да изазову хроничне болести или погоршају њихов ток код прималаца. Неопходна је пажљива процена да би се разјаснило да ли су нежељене појаве после вакцинације изазване самом вакцином или је реч о коинциденцији. Вакцина је сигурна и треба је примити јер корист од вакцинације у нашој земјли 250 пута превазилази ризик од најтежег облика болести и смртног исхода.
- Уколико вакцина почиње да делује три недеље после примања, а вирус се добије у међувремену, који је најгори могући сценарио за оболелу особу? Да ли то значи да постоји двострука количина вируса у организму?
Вакцине против грипа показују ефективност најраније 21 дан од тренутка вакцинације. Сви они који се инфицирају непосредно пре или после вакцинације још увек могу да оболе.
- Које су очекиване контраиндикације уколико трудница до трећег месеца трудноће прими вакцину, не знајући да је у другом стању? Шта се дешава уколико будућа мајка инсистира да добије вакцину?
Препорука је да се труднице вакцинишу у другом и трећем триместру, мада нема ниједног доказа да им вакцинација може нашкодити уколико је приме и током првог триместра.
Ако нека трудница инсистира да добије вакцину у прва три месеца трудноће, о томе треба да се консултује са својим гинекологом. Према свим испитивањима, вакцина је најбоље средство заштите од грипа и за будуће мајке.
- Ко ће добити бесплатну вакцину?
Вакцинација има за циљ да да смањи смртност и да смањи трансмисију болести. Вакцину ће бесплатно добити сви грађани који желе да се вакцинишу.
- Да ли ће грађани добијати једну или две дозе вакцине?
Истраживања су показала да је довољна једна доза вакцине, тако да ће грађани добијати једно цепиво. Светски експерти у почетку су препоручивали две дозе вакцине против свињског грипа, будући да је у питању нови облик вируса, али су последњих месеци резултати неких клиничких студија показали да је једна доза довољна.
- Која је разлика између овог вируса и другог грипа?
Сезонски грип појављује се сваке године у незнатно различитим облицима, док је грип АХ1Н1 потпуно нова комбинација хуманог сезонског грипа, птичјег грипа и две врсте свињског грипа. Осим тога, нови грип се појавио у летњим месецима, што није уобичајено, а и лакше се преноси.
Доказано је и да овај грип опаснији за труднице, децу и младе, али не и за старије особе, што је иначе случај са стандардним сезонским грипом.
- Како се штите особе које су алергичне на вакцину против новог грипа?
Главни пут преношења новог вирусног грипа АХ1Н1 сличан је као и код сезонског грипа: капљичним путем, односно кијањем и кашљањем. Инфицирање се може спречити избегавањем контакта са људима који имају симптоме грипа - одржавањем удаљености од једног метра и предузимањем мера као што су избегавање додиривања уста и носа, редовно прање руку сапуном и текућом водом или дезинфекција влажним марамицама на бази алкохола, избегавање блиског контакта са људима који би могли бити болесни, смањење времена проведеног у просторијама са много људи, често проветравање просторија, придржавање здравих животних навика, укључујући адекватно спавање, здраву исхрану, одржавање физичке активности и др.
- Да ли ћемо следеће године имати нови вирус, и да ли ће ова вакцина деловати и против тог новог вируса?
Зависно од тога који ће вирус бити доминантан, стручњаци ће на време дати препоруку о томе која се вакцина треба примити. Вакцина против грипа штити годину дана и зато је потребно вакцинисати се сваке године да бисмо били заштићени од ове болести.
- Какав је однос између вакцине и стварања природног имунитета?
Не треба заборавити да је једина права заштита против грипа вакцинација. Међутим, лекари саветују да се одговорно односимо према сопственом здрављу и делујемо превентивно здравом исхраном, узимањем воћа, поврћа и витамина, као и редовним бављењем физичким активностима и умањењем стреса, чиме јачамо природни имунитет. Комбинација вакцинације и здравог начина живота идеалан је пут ка заштити од новог грипа.
- Да ли вакцином наш природни имунитет аутоматски постаје бољи?
Да, вакцинацијом јачамо свој имунитет.
- Вакцина ког проивођача ће бити у употреби у Србији?
Наши грађани ће добити вакцину швајцарског произвођача „Новартис”.
- Да ли лекари не препоручују вакцинацију?
Већина лекара препоручује вакцинацију. Поједини лекари, због недовољне информисаности, личним ставом збуњују људе и говоре грађанима да не треба да се вакцинишу. Тврдње које они наводе о новој вакцини, а коју препоручују наши епидемиолози, нису утемељене на научним сазнањима, већ на личном ставу.
Страх од вакцина треба да се разбије искључиво чињеницама и спознајом да је корист од ње вишеструко већа него минимална могућа штетност.
- Ко је одговоран уколико дође до нежељених ефеката који проузрокују компликације?
Теже компликације добијене од ове вакцине веома су ретке и у границама очекиваних, као и код вакцинисања од сезонског грипа. Никада за нежељене ефекте неког лека или вакцине није био одговоран њихов произвођач, јер се одређени број ефеката јавља због стања организма особе која је примила лек или вакцину. Због тога је веома важно консултовати се са изабраним лекаром који ће својим пацијентима дати најбољи савет о могућностима вакцинисања.
- Да ли уз вакцинацију треба носити и заштитну маску?
Ако особа није оболела, не мора да носи заштитну маску. Уколико негујете болесника, њему треба ставити маску како би се смањила количина вируса коју болесник избацује у околину. Маска мора да се мења сваких 2 сата.
- Колико доза вакцина набавља држава?
Наша држава је поручила три милиона доза вакцина против новог грипа и то се сматра довољном количином за вакцинацију скоро пола становништва.
Уколико одзив на вакцинацију буде већи од броја вакцина које држава поседује, биће организован нови увоз, како би се обезбедиле додатне количине вакцина.
- Да ли сме да се прими вакцина која је набављена из других земаља?
Препорука стручњака је да се вакцинишете искључиво вакцинама које су на легалан начин стигле у земљу, тј. оним које је набавила држава, а атест о њиховој безбедности и исправности издала Светска здравствена организација и национална Агенција за лекове и медицинска средства. То су вакцине које ће се наћи у домовима здравља у Србији.
- Како делује вакцина?
Вакцина против грипа делује тако што стимулише имуни систем да произведе антитела која ће се борити против вируса.
- Да ли постоји вакцина за људе против вируса свињског грипа?
За сада не постоји вакцина која садржи вирус свињског грипа. Није познато да ли актуелна сезонска вакцина против грипа може да омогући било какву заштиту од ове болести. Вирус грипа се мења врло брзо. Важно је да вакцина против грипа садржи сој вируса који је тренутно у циркулацији да би се постигла максимална заштита вакцинисаних особа. Због тога СЗО мора да има увид у све циркулишуће сојеве вируса како би одабрала најбољу комбинацију за састав вакцине.
- Који лекови су доступни за лечење?
Антивирусни лекови за сезонски грип су расположиви у појединим земљама и ефикасни су у спречавању и лечењу болести. Постоје две групе таквих лекова: 1) адамантани (амантадине и ремантадине) и 2) инхибитори неураминидазе (оселтамивир и занамивир).
Већина до сада регистрованих случајева оболелих од свињског грипа међу људима опоравили су се у потпуности без медицинске помоћи и употребе антивирусних лекова.
Поједини вируси грипа развијају отпорност на постојеће антивирусне лекове, што ограничава могућност лечења. Вируси изоловани код недавно оболелих људи од свињског грипа у Америци су били осетљиви на оселтамивир и занамивир, а отпорни на амнатадине и ремантадине.
Доступне информације нису довољне да би се сачиниле препоруке за примену антивирусних лекова у превенцији и лечењу свињског грипа. Клиничари морају донети одлуку засновану на клиничким и епидемиолошким проценама могуће штете и користи заштите/лечења пацијената. За актуелну епидемију свињског грипа у Америци и Мексику националне и локалне власти препоручују употребу оселтамивира или занамивира за лечење и превенцију оболевања, што је засновано на тренутној осетљивости вируса свињског грипа.
Најчешћа питања о заштити беба од вируса
преузето са сајта Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут"
- Шта могу да учиним да заштитим своју бебу?
Свакодневно спроводити основне хигијенске мере – прање руку сапуном и водом или коришћење дезинфекционог средства за руке на бази алкохола, нарочито пре храњења бебе. Не кашљати и не кијати беби у лице, док се обавља храњење бебе, односно било када уколико сте у близини бебе. Уколико је могуће, бебу треба да негују само особе које су здраве. Ако сте болесни, а нема никога другог да преузме бригу о беби, носите маску за лице, а приликом кијања и кашљања покријте нос и уста папирном марамицом и одмах је баците. Просторије морају бити добро проветрене.
- Да ли могу да храним бебу уколико сам болесна/болестан?
Бебе су због узраста у већем ризику да уколико оболе од грипа дође и до компликација. С обзиром да су сазнања о заштити беба од грипа врло скромна, треба се држати следећих препорука:
- Тражити помоћ од некога ко није болестан, да преузме негу и храњење бебе, уколико је могуће.
- Уколико нисте у могућности да нађете здраву особу која би преузела негу док сте болесни, носите маску за лице (покрити нос и уста). Посебну пажњу обратите на хигијену руку.
- Уколико дојите бебу, препоручује се да неко од здравих особа преузме исхрану бебе млеком добијеним измлазањем. Идеално је да све бебе узраста до шест месеци добијају мајчино млеко. Узимање лекова није контраиндиковано док дојите бебу (терапију мора прописати лекар).
- Да ли дојење штити бебу од новог вируса грипа?
Доказано је доста начина како мајчино млеко штити бебино здравље. Бебе које не доје чешће оболевају од обољења сличних грипу, а и клиничка слика је често много озбиљнија. Имајући у виду да се ради о новом вирусу, специфичне мере заштите нису још увек доказане. Мајчина заштитна антитела, путем дојења, преносе се на бебу. Из тог разлога се препоручује, да уколико сте болести, неко други храни бебу али вашим млеком.
- Да ли би требало да престанем са дојењем уколико сам била у контакту са новим вирусом грипа?
НЕ. Зато што се у организму мајке стварају заштитна антитела уколико су биле у контакту са вирусом, а дојењем мајка антитела преноси на бебу. Ово је веома важно имајући у виду чињеницу да је одбрамбени ситем мале бебе још у развоју. Оправдано је да мајка узима лекове у циљу заштите од оболевања (у договору са својим лекаром).
Ипак, уколико оболите, затражите помоћ здраве особе која ће бебу хранити вашим млеком.
- Да ли је оправдано узимати лекове за лечење или спречавање оболевања од новог грипа Х1Н1 уколико дојимо?
ДА. Мајка која доји, а узима лекове, требало би да измлаза своје млеко у бочице и настоји да нађе здраву особу која ће бебу нахранити. Мајка која претпоставља да је била у контакту са вирусом грипа и узима лекова у циљу спречавања оболевања, треба да доји бебу све до оног тренутка док не препозна симптоме да је и поред превенције и сама оболела (температура, кашаљ, бол у грлу).
- Уколико се беба разболела, да ли је треба дојити?
ДА. Једна од најбољих ствари коју можете учинити за болесну бебу је наставити са дојењем.
- Не прекидајте дојење болесне бебе и дозволите јој да доји кад год пожели. Бебе које су болесне траже више течности него када су здраве. Мајчино млеко је најбоља надокнада течности, боља и од воде, јер штити бебин имуни систем.
- Уколико је беба толико болесна да не може да доји, понудити јој сакупљено мајчино млеко (измлазање), на неки други начин.