Читај ми

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 150 ГОДИНА ПРЕСЕЉЕЊА МАТИЦЕ СРПСКЕ ИЗ ПЕШТЕ У НОВИ САД

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је свечаној академији поводом 150 година пресељења Матице српске из Пеште у Нови Сад. Матица српска с поносом обележава век и по од пресељења и истиче свој плодотворни културни и научни рад у Новом Саду током протеклих 150 година.

- Пре 150 година, пресељењем Матице из Пеште у Нови Сад, добили смо непроцењиву културну и друштвену вредност и богатство. Матица српска, која је одувек окупљала интелектуалну елиту, допринела је да наш град постане оно што је данас - прави културни и научни центар и тако заслужи титулу Српске Атине, што Новосађани са поносом истичу на сваком кораку. Ова најстарија културна институција у српском народу је пресељењем уткала Нови Сад у културни код нације. Наша је обавеза да будућим генерацијама приближимо ту најстарију културно-научну установу, како би оне наставиле да негују тековине српског друштва. Хиљадама оних који су учествовали и који данас учествују у раду ове институције, кроз готово двовековне напоре, дугујемо посебну пажњу и захвалност, јер се они налазе на преданом и одговорном задатку. Хвала чуварима нашег националног поноса, традиције и части за неговање правих вредности, очување културе и за осећај припадности свију нас, Матици српској – рекао је градоначелник Вучевић.

Матица српска je најстарија национална установа у области књижевности, културе и науке. Њу су основали српски интелектуалци и привредници 16. фебруара 1826. године у Пешти са првобитним циљем да помаже књижевни лист Сербске Летописи, данашњи Летопис Матице српске. Матица је преданим радом на просвећивању српског народа, очувању националног и културног идентитета и развоју издавачке делатности доживела пуну афирмацију на читавом српском културном и духовном простору. После вишегодишњег настојања да, ради успешнијег и плодотворнијег рада, дође до пресељења Матице српске из Пеште у Нови Сад, оно је најзад започело 28. априла 1864. године. Прелазак Матице српске у Нови Сад био је од пресудног значаја за развој града као српског културног и интелектуалног средишта.

Свечаној академији присуствовали су и Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки, сомборски и сегедински господин др Иринеј, председница Народне скупштине Маја Гојковић, министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац, саветница председника Републике Србије Јасмина Митровић Марић, Његово Преосвештенство Епископ јегарски господин др Порфирије и потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић.

Нови Сад, 11. мај 2014. године