Читај ми

ПРЕДСТАВЉЕН ПРОЈЕКАТ ПРЕВЕНЦИЈЕ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА ''РЕЗЕРВИСАНО ЗА ДЕЦУ''

Пројекат „Резервисано за децу“ чији је носилац ДOO за менаџмент и заступање аутора и глумаца из Новог Сада "Лауреат", а реализујује се у сарадњи Града Новог Сада, екипе серијала „Државни посао“ и еминентних стручњака из области превенције вршњачког насиља, представљен је у Градској кући. Циљ пројекта је широка друштвена акција у превенцији вршњачког насиља кроз афирмацију лепог понашања, културе и образовања, мултикултуралности, другарства, значаја сваког појединца и једнаких шанси за све.

- Модел који подразумева сарадњу државног, цивилног и стручног сектора већ је показао да даје одличне резултате, па је стога примењен и у случају пројекта ''Резервисано за децу''. Такође, како се кроз праксу показало, увек више ефекта има када младима показујемо ''како треба'' него када указујемо на лоше стране њиховог понашања. На примеру овог пројекта верујем да ће се доказати предности коришћења медија који су деци интересантни и са којима могу да се идентификују, јер су на врло очигледан и живописан начин деци представљене истинске вредности. Град ће увек бити партнер свима који улажу труд у рад са младима, а с циљем да у њима пробуде оно најбоље – нагласио је члан Градског већа за културу Далибор Рожић.

Према речима Маријане Шаркић из „Лауреата“ пројектне активности почеле су у септембру ове године, а биће завршене крајем децембра. Како је нагласила, снимљено је шест видео скечева у којима су учествовала деца, аутори су Никола Шкорић, Дејан Ћирјаковић и Димитрије Бањац, а у изради сценарија учествовао је и Младен Ордаревић.

- Циљне групе у пројекту биле су родитељи и шира јавност, ученици и наставници, и настојали смо да обезбедимо адекватне канале комуникације који подразумевају интернет страницу http://www.nijezezanje.rs/ социјалне мреже и Youtube. Такође реализовали смо конкурсе за ликовно, литетрарно и фото такмичење, на које је пристигло стотине радова. Завршна активност пројекта за ову годину је трибина намењена широј јавности која ће бити одржана на Филозофском факултету 22. децембра – казала је ПР пројекта проф. др Данијела Лалић.

Стручни консултант на пројекту проф. др Јелица Петровић оценила је да је корен вршњачког насиља повезан са дефицитима у емоцијално-социјалним вештинама и способностима.

- Креирали смо сет радионица за ученике 5. разреда које су реализоване у две основне школе, изводили су их студенти завршних година Одсека за психологију, а биле су посвећене разумевању властитих и туђих емоција, емоционалној контроли, развоју емпатије и конструктивним начинима решавања конфликата – изјавила је проф. др Јелица Петровић и додала да су сачињени и приручници за ученике и наставнике.

Никола Шкорић је рекао да је екипа ''Државног посла'' у пројекат укључена због озбиљности и величине проблема вршњачког насиља нагласивши да је постојала широка платформа због које је добијен добар производ.

- Деца са глумачке секције наше глумице Тање Пјевац одлично су одрадила посао и надам се да ће пројекат посвећен тој проблематици бити настављен како бисмо искоренили ту негативну појаву – закључио је Шкорић.

Нови Сад, 7. децембар 2016. године