Читај ми

ПРЕДСТАВЉАЊЕ НОВОГ САДА НА ШТАНДУ СРБИЈЕ У ОКВИРУ 25. МEЂУНAРOДНОГ СAЛOНА КЊИГE У БУДИМПЕШТИ

На 25. Међународном салону књиге у Будимпешти, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић учествовао је у програму посвећеном Матици српској, који је организован на штанду Републике Србије. Представљајући Нови Сад, који је уједно и седиште те најстарије књижевне, културне и научне институције српског народа, градоначелник Вучевић је истакао да је Нови Сад данас једна велика кућа бројних народа и религија, различитих језика и култура, да негујемо суживот у разумевању и сарадњи, да нас чврсто веже жеља да заједно градимо будућност, али да не заборављамо наслеђа предака и сопствени идентитет.

- Ми смо такву културу живота и суживота наследили од наших предака, и годинама је само унапређујемо. Ако завиримо у историју, и кренемо траговима српства, доћи ћемо до овог места где смо данас. Управо су из Пеште у Нови Сад “пресељене” неке од најстаријих културних институција српског народа, попут Матице српске. Занимљиво је подсетити да је још Вук Караџић 1817. године рекао о Новом Саду да је “највеће српско опшченство у свијету”, знајући да су у то време већину становништва чинили Срби, а имали су и највећи број учених људи. У оно време крем српског културног миљеа се из Будима, Пеште и Сентандреје помера на југ, а задржава се око половине XIX века у Новом Саду, и то на дуже време, и управо тада наш град добија назив “Српска Атина”. Матица српска, као најстарија књижевна, културна и научна институција српског народа основана је у Пешти 1826. године. Немерљива је њена улога у процвату науке и културе Срба у Војводини. Она и данас са својом библиотеком, галеријом, летописом, чини стуб наше културне сцене и понос српске културе. И најмање што ми, као локална самоуправа, можемо да учинимо јесте да им стално пружамо снажну подршку, срећни што се налазимо под истим кровом - под новосадским кровом. И оно што је мени посебно важно да истакнем овом приликом јесте да је у развој целе Матице, свих ових година, деценија, па и векова, уграђена огромна енергија многих људи, паметних, креативних, посебног уметничког сензибилитета, и надасве вредних људи, рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.

Он је истакао да борба за нашу културу и за њено место међу европским народима још увек траје једнаким жаром, и нагласио да је управо то учинило да Нови Сад победи у борби за титулу Европска престоница културе за 2021. годину.

- То је велика шанса за наш град, али и за целу нашу државу, јер је у питању пројекат од националног значаја. И ми сада ужурбано радимо на припреми за његову реализацију. Кроз бројне програме у оквиру Европске престонице културе 2021, показаћемо да у нашем граду мултикултурализам није на нивоу вишејезичне администрације, или табли са натписима улица, већ да су различите културе саме по себи аутономне и равноправне, и да ми никада не говоримо о малим и великим културама, већ само о специфичним културама. И у том правцу даље развијамо живот Новог Сада, града који последњих година напредује у сваком сегменту живота - закључио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, и позвао присутне да дођу у Нови Сад како би се и сами уверили у то, али и видели богатство које се у Новом Саду чува захваљујући Матици српској.

У програму посвећеном представљању рада Матице српске учествовали су председник те установе проф.др Драган Станић, управник Библиотеке Матице српске Селимир Радуловић, управница Галерије Матице српске др Тијана Палковљевић Бугарски и секретар Редакције Летописа Матице српске др Светлана Милашиновић. Присутнима је представљена и Фондација Нови Сад 2021 – Нови Сад, Европска престоница културе 2021. године. Међународни салон књиге одражава се од 19. до 22. априла у Будимпешти.

Нови Сад, 21. април 2018. године