Читај ми

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА "НА ГЛАСУ СВЕТОСТИ - ЕПИСКОП БАЧКИ ИРИНЕЈ ЋИРИЋ 1884-1955"

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић присуствовао је отварању изложбе "На гласу светости - Епископ бачки Иринеј Ћирић 1884-1955" у Музеју Српске Православне Цркве у Београду која је организована у оквиру манифестације "Музеји Србије 10 дана од 10 до 10".

- Поносан сам на то што је изложба о ванвременском делу и животу Епископа бачког Иринеја Ћирића, коју су још 2015. године заједнички приредили Музеј Града Новог Сада и Епархија Бачка, кренула на свој пут, што ће живети пред бројним очима и ван Новог Сада. Живот и дело једног од најобразованијих архијереја свог доба, треба да буду доступни јавности, како би се бар донекле исправила историјска неправда коју су нека прошла времена направила. Нови Сад је богат бисерима српске духовности и културе, а изложба "На гласу светости" о Епископу бачком Иринеју Ћирићу је један бисер у том низу и зато се посебно захваљујем ауторки изложбе Гордани Петковић. Данас, када смо опхрвани сопственим мукама и бригама, брига о другом, племенитост, честитост и емпатија не смеју да нас напусте, а између осталог, и ова изложба је ту да нас подсећа на то. Ово је прилика да се сетимо прошлости и људи који су показали да лепота и самилост у човеку треба да буду идеали који покрећу - рекао је градоначелник Милош Вучевић.

Изложбу аутора др Гордане Петковић, вишег кустоса-историчара Музеја Града Новог Сада који је у сарадњи са Епархијом Бачком приредио изложбу, свечано је отворио Његова Светост Патријарх српски Господин Иринеј, а присутнима се обратио и Његово Преосвештенство Иринеј, Епископ бачки. Иринеј (Иван) Ћирић рођен је 1884. у угледној породици у Сремским Карловцима, школовао се у Новом Саду, у Русији и у Бечу. Докторирао је 1908. године, а замонашио се у манастиру Хопову и у монаштву добио име Иринеј. Бачком епархијом управљао је 33 године, а поље рада било му је изузетно широко. Током Другог светског рата, захваљујући епископовој иницијативи и ангажовању црквених општина спасено је из мађарског логора Шарвар и размештено по Епархији бачкој 2 800 деце и 180 мајки са одојчадима. Његовом заслугом основана је и Епархијска (Дечја) болница у Новом Саду у којој су лечена деца оболела од туберкулозе у овом логору. По завршетку рата епископ Иринеј је 17 месеци провео у кућном притвору. Умро је уочи Благовести 1955, а сахрањен је у новосадској Саборној цркви.

На изложби су приказане фотографије, документа, портрети, аутопортрети и лични предмети владике Иринеја Ћирића, a изложба ће бити отворена у Музеју Српске Православне Цркве у Београду до 5. јуна.

Нови Сад, 15. мај 2017. године