Читај ми

ОБЕЛЕЖЕНА ДЕЦЕНИЈА РАДА СИГУРНЕ ЖЕНСКЕ КУЋЕ У НОВОМ САДУ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно је са Надом Падејски-Шекеровић из Прихватилишта за жене и децу угрожене породичним насиљем Сигурна женска кућа и директорицом Центра за социјални рад Добрилом Чачијом присуствовао конференцији за новинаре поводом обележавања десет година од оснивања те установе у Новом Саду. Услуга смештаја у прихватилиште намењена је женама жртвама насиља у породици и њиховој деци која су директно или индиректно изложена насиљу.

- Новосађани могу да буду поносни на чињеницу да Сигурна женска кућа и читава мрежа социјалне заштите у граду ради овако квалитетно пуну деценију. На жалост, наше друштво има потребу за постојањем оваквог облика социјалне заштите, а на срећу сви запослени у тој установи, уз подршку Центра за социјални рад и Градске управе, су ту да се нађу као подршка суграђанкама којима је та помоћ потребна. Оно што може да нас охрабри, јесте све отвореније и конкретније ангажовање целокупне јавности у борби против насиља. Може да нас радује и то што се јасно уочава активност државе у новим законским решењима, која се огледају у строжим казнама, и још важније, у превентивном деловању. Град Нови Сад не само што подупире рад Сигурне женске куће кроз Центар за социјални рад, већ то ради и кроз друге видове помоћи, као што су Програм родног буџетирања и подршке женама у економском осамостаљивању. Велико хвала свим запосленима у Сигурној женској кући и честитам им на јубилеју и свему што су до сада урадили. Надам се да ће имати што мање посла, јер ће то бити знак да постајемо здравије, солидарно и одговорно друштво – рекао је градоначелник и нагласио да је план да се у буџету Града за 2017. годину обезбеди повећање плата социјалним радницима за 5%, као и то да ће тај износ бити издвојен из укупног фонда за плате, јер су претходно остварене уштеде у појединим сегментима.

Услуга прихватилишта се пружа жртвама психолошког, физичког, сексуалног, економског насиља или насиља прогањањем од стране члана/ова породице, а капацитет обухвата 20 смештајних места за жене и децу. Корисници у Сигурној женској кући могу боравити најдуже шест месеци, а њен рад је у потпуности финансиран средствима Града Новог Сада.

Руководитељка Сигурне женске куће Нада Падејски-Шекеровић се захвалила градоначелнику на охрабрењу и подршци за рад са корисницама и за целокупан стручни рад запослених.

- У протеклој деценији нам се 7491 особа, која се нашла у ситуацији насиља у породици, обратила за помоћ, а Град Нови Сад је стабилним и континуираним финансирањем и подржавањем рада Сигурне женске куће од 15. децембра 2006. године до данас, показао одлучност у борби против насиља над женама – рекла је Нада Падејски-Шекеровић.

Директорица Центра за социјални рад Добрила Чачија нагласила је да та институција дуги низ година пружа подршку у обезбеђивању ове јако важне услуге, као и да се Градска управа за социјалну и дечју заштиту својим финансијским учешћем, али и у сваком другом погледу, залаже за јачање програмских активности у оквиру Сигурне женске куће.

Сигурна женска кућа је почела са радом 15. децембра 2006. године као пројектна активност Градске управе за социјалну и дечију заштиту поверена на реализацију Центру за социјални рад и прва је те врсте отворена у Војводини. Одлуком Скупштине Града Новог Сада крајем 2009. године, Сигурна женска кућа из пројектне активности прераста у редовну делатност социјалне заштите. Три су основна правца развоја услуга које се пружају у оквиру те установе, а то су образовање корисница, запошљавање и развој иновативног приступа психолошком саветовању.

Нови Сад, 15. децембар 2016. године