Читај ми

БОРБА ПРОТИВ НАРКОМАНИЈЕ

У оквиру одржавања националне конференције пројекта ИНСАДА “Партнерство за здравље” у Новом Саду, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији aмбасадор Венсан Дежер, министар просвете Републике Србије проф. др Жарко Обрадовић, државни секретар за здравство др Периша Симоновић заједно са градоначелником Новог Сада Игором Павличићем обишли су гимназију „Светозар Марковић“ у којој су приказане презентације ученика пет новосадских основних школа укључених у пројекат ИНСАДА који финансира Европска унија. ИНСАДА пројекат је започет у мају 2009. године како би се пружила подршка Министарству здравља Републике Србије у Имплементацији Националне стратегије против злоупотребе дрога (ИНСАДА).

- Мени је увек драго када је Нови Сад први у добрим стварима и част ми је да се оваква конференција одржава баш у Новом Саду. То показује да ЕУ препознаје напоре нашег града у борби против болести зависности која представља један од највећих друштвено-медицинских проблема са којима смо данас суочени. Овај пројекат је важан јер се бави суштином проблема, односно његовим узроцима, а не последицама. Едукацијом су обухваћени деца, њихови професори и родитељи, и ја сам сигуран да ће пројекат дати добре резултате - изјавио је градоначелник Павличић.

Обраћајући се у званичном делу конференције, која је одржана у Великој сали Скупштине Војводине, градоначелник је објаснио да се Град проблемом наркоманије бави на два нивоа и то превеницијом болести зависности и ресоцијализацијом и рехабилтацијом лечених наркомана, за шта су задужене Градска управа за здравство и Градска управа за социјалну заштиту.

- Нови Сад је први у Републици Србији донео Акциони план за спровођење активности у борби против дрога од 2010. до 2013. Образовали смо Канцеларију за борбу против дрога, а израдили смо и електронску евиденцију зависника од дрога на територији Града Новог Сада – нагласио је Павличић.

Министар просвете проф. др Жарко Обрадовић изразио је наду да ће пројекат ИНСАДА заживети у свим школама у Србији наглашавајући значај ране едукације о последицама злоупотребе психоактивних супстанци. Према оцени државног секретара за здравство др Перише Симоновића главна предност тог пројекта је вршњачка едукација, јер како је рекао, одрасли нису више адекватни преносиоци знања. Похваливши ентузијазам и креативност деце која су презентовала своја знања о проблему наркоманије Амбасадор Венсан Дежер рекао је да ће заједничка акција Србије и ЕУ, која омогућава размену искустава о проблему наркоманије, бити од обостране користи у борби против једне од највећих пошасти која погађа савремено друштво.

 

Нови Сад, 19. октобар 2010. године